Pięć ważnych projektów chce zrealizować w 2015 r. Europejska Agencja Kosmiczna, w tym np. użyć automatycznego ramienia do przenoszenia astronautów podczas spacerów w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska NASA planuje m.in. wystrzelenie satelity do badania poziomu CO2 w atmosferze.
Dobiegła końca analiza danych eksperymentu MATROSHKA – pierwszego kompleksowego pomiaru rzeczywistych dawek promieniowania pochłanianych przez astronautów. Przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej eksperyment wykazał, że kosmos jest mniej nieprzyjazny podróżnikom niż się dotychczas wydawało.
Polscy astronomowie z Uniwersytetu Łódzkiego brali udział w obserwacjach silnego rozbłysku promieniowania gamma z bliskich okolic supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki IC 310. Obserwacje zostały przeprowadzone instrumentami pracującymi w całkowicie różnych zakresach długości fali elektromagnetycznej. Zastosowano dwa 17-metrowe teleskopy MAGIC przeznaczone do obserwacji promieniowania gamma, pracujące na wyspie La Palma należącej do Hiszpanii.
Polska podpisała umowę o przystąpieniu do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Dzięki temu polscy naukowcy będą korzystali z najlepszej aparatury naukowej, a biznes zyska dostęp do kontraktów na 10-20 mln euro w najbliższych latach. Powołane w 1962 roku Europejskie Obserwatorium Południowe zrzesza 14 europejskich krajów i Brazylię. Misją ESO jest prowadzenie obserwacji kosmosu z powierzchni Ziemi oraz budowa olbrzymich teleskopów, których kraje członkowskie nie są w stanie wybudować samodzielnie.
Zespół złożony głównie z astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego, a kierowany przez polskiego astronoma pracującego w Stanach Zjednoczonych, odkrył planetę pozasłoneczną podobną nieco do Urana, odległą o 25 tysięcy lat świetlnych.
W tym roku astronomiczna jesień zacznie się nocą, kiedy większość z nas będzie jeszcze spała - we wtorek, 23 września o godz. 4.29. Od tej pory dni będą się stawać coraz krótsze, a noce dłuższe - mówi popularyzator astronomii Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Radioastronomowie uzyskali dowód obserwacyjny na to, iż w zderzeniach galaktyk powstały w ich efekcie nowy obiekt może być galaktyką posiadającą dysk (np. galaktyką spiralną), a niekoniecznie musi stać się galaktyką eliptyczną. Może to stanowić wyjaśnienie faktu, iż większość współczesnych galaktyk jest galaktykami z dyskami.
Najnowsze badania gromady kulistej Messier 54 za pomocą teleskopu VLT wskazują, że problem w niektórych gwiazdach ze zbyt małą ilością litu w stosunku do przewidywań nie ogranicza się tylko do naszej galaktyki. Problem w astronomii z niezgodnością ilości litu obserwowanego w praktyce a teoretycznymi przewidywaniami istnieje pomimo kilkudziesięciu lat badań tego zagadnienia.
W sobotę, o godzinie 12.51 Słońce wstąpi w znak Raka rozpoczynając astronomiczne lato:) Dwa razy w roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim. Wówczas mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni.
Badana przez naukowców czarna dziura znajduje się w centrum kwazara RX J1131-1231, odległego o ok. sześć miliardów lat świetlnych od nas. Wiek kwazara szacowany jest natomiast na 7,7 miliarda lat. Astronomowie zmierzyli spin tej supermasywnej czarnej dziury. Okazuje się, że rotuje ona prawie z połową prędkości światła.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a sfotografował rozpad planetoidy, która podzieliła się na dziesięć mniejszych fragmentów. Wcześniej obserwowano już rozpady komet, ale po raz pierwszy udało się dostrzec dezintegrację planetoidy.
Masywne galaktyki istniejące 3 mld lat po Wielkim Wybuchu uformowały się dzięki gwałtownym procesom gwiazdotwórczym wywołanym zderzeniami wcześniej istniejących galaktyk.
Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) nadała nazwę jednej z planetoid Michalkusiak - od imienia i nazwiska studenta astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Michała Kusiaka. IAU doceniła zaangażowanie Kusiaka w popularyzację astronomii w Polsce i to, że ma on na swoim koncie aż 151 odkrytych komet.
Chiński automatyczny łazik księżycowy Yutu z powodzeniem uruchomił spektrometr i uzyskał pierwsze fluorescencyjne widmo rentgenowskie skał w miejscu lądowania – podał Instytut Fizyki Wysokich Energii Chińskiej Akademii Nauk.
W roku 2014 dojdzie do czterech zaćmień, kilku efektownych koniunkcji, wybuchu aktywności meteorów z komety 209P/LINEAR oraz do maksimum aktywności słonecznej - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.