Kuchnia molekularna dla przedstawicieli rządów na inauguracji LHC

Dział: Fizyka

Przedstawiciele państw członkowskich Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) spotkają się 21 października w ośrodku badawczym pod Genewą, żeby oficjalnie dokonać otwarcia akceleratora cząstek LHC.

Jedną z atrakcji będzie poczęstunek złożony z potraw "kuchni molekularnej" - poinformowało biuro prasowe CERN.

Akcelerator, po ostatniej awarii w systemie chłodzenia elektromagnesów, jest nieczynny a jego naprawa potrwa do listopada, kiedy wszystkie pozostałe urządzenia w CERN zostaną wyłączone na czas dorocznej zimowej konserwacji. Dlatego eksperymenty z użyciem LHC rozpoczną się dopiero na wiosnę.

"Pracownicy CERN i współpracownicy z całego świata zareagowali na ten problem ze zwykłym dla nich profesjonalizmem i determinacją" - ocenił dyrektor generalny CERN Robert Aymar. Jak dodał, opóźnienie jest rozczarowaniem, ale "kilka tygodni dla projektu przygotowywanego przez dwa dziesięciolecia to niewiele".

Zaplanowanej daty oficjalnej politycznej inauguracji nie zmieniono. Do Genewy mają przyjechać przedstawiciele władz państw członkowskich CERN i państw mających status obserwatora. Francję ma reprezentować prezydent Nicolas Sarkozy, a Niemcy kanclerz Angela Merkel, z wykształcenia fizyk jądrowy. Do tej pory swą obecność na otwarciu potwierdziła prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Goście zostaną ugoszczeni kuchnią molekularną i obejrzą przedstawienie audiowizualne pt. "Początki", w którym wykorzystane zostaną prace fotografa National Geographic Fransa Lantinga oraz muzyka Philipa Glassa w wykonaniu Orchestre de la Suisse Romande pod dyrekcją Carolyn Kuan.

Do CERN należą Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, W. Brytania. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-10-02
Komentarze
Polityka Prywatności