Świat nauki (archiwalne artykuły)

Tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, Japończyk Toshihide Maskawa, nie ma paszportu, żeby polecieć do Szwecji na uroczyste wręczenie nagród - zdradziła w środę jego żona.
Nagrodę Nobla 2008 z fizyki otrzymali Amerykanin Yoichiro Nambu i dwóch Japończyków - Makoto Kobayashi i Toshihide Maskawa za badania nad zjawiskiem złamania symetrii w fizyce cząstek elementarnych.
Profesor Aleksander Wolszczan jest wymieniany wśród głównych kandydatów do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, która zostanie przyznana w najbliższy wtorek. Jak pisze niedzielny sztokholmski dziennik "Dagens Nyheter", polski astronom może otrzymać Nobla za odkrycie pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego.
Przedstawiciele państw członkowskich Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) spotkają się 21 października w ośrodku badawczym pod Genewą, żeby oficjalnie dokonać otwarcia akceleratora cząstek LHC.
Morze Białe nazwano także względu na jego grubą pokrywę lodową. Morze Żółte przybiera barwę lessu niesionego przez dopływające doń rzeki - m.in. Żółtą Rzekę.
Rozpoczyna się ogrzewanie uszkodzonych elektromagnesów nadprzewodnikowych, działających w akceleratorze LHC w CERN.
Akcelerator LHC (Large Hadron Collider - Wielki Zderzacz Hadronów), który uległ awarii, będzie znowu działał dopiero wczesną wiosną przyszłego roku - poinformował James Gillies z biura prasowego CERN.
Naukowcy oczekują przełomu w fizyce po zakończonych w środę próbach wprowadzenia do akceleratora LHC w CERN wiązek protonów; wiązka biegnąca zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jak i wiązka w przeciwnym kierunku przeszły cały obwód akceleratora.
Akcelerator LHC to jedyna w swoim rodzaju aparatura badawcza, niezwykle skomplikowana i zaawansowana technicznie. Do końca nie było wiadomo czy zadziała poprawnie - powiedział dziennikarzom w CERN szef zespołu inżynierów pracujących przy LHC Lyn Evans.
Teoria budowy materii jest jak układanka, w której niestety najprawdopodobniej brakuje ok. połowy elementów.
Wielki Zderzacz Hadronów - Large Hadron Collider (LHC) - największy na świecie akcelerator cząstek elementarnych zostanie pierwszy raz uruchomiony 10 września - ogłosiła Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN). Przy jego budowie pracują także Polacy.
Około 400 studentów z ponad 30 krajów świata zjedzie do Krakowa na rozpoczynającą się 6 sierpnia XXIII Międzynarodową Konferencję Studentów Fizyki ICPS 2008 (International Conference oof Physics Students).
Natryskując za pomocą atomizera jedną z niezbędnych warstw ogniwa paliwowego, produkującego energię elektryczną z energii chemicznej, można nie tylko zaoszczędzić czas produkcji samego ogniwa, ale również pieniądze, gdyż nowo opracowane urządzenie wymaga zastosowania znacznie mniejszej ilości drogiej platyny (katalizatora), donosi "Physical Chemistry Chemical Physics".
W Warszawie rozpoczęła się konferencja poświęcona projektowi międzynarodowego akceleratora liniowego ILC. Została ona zorganizowana wspólnie przez Uniwersytet Warszawski i Instytut Problemów Jądrowych PAN na mocy mandatu Europejskiego Komitetu ds. przyszłych Akceleratorów (ECFA).
W elektrowni atomowej Krszko w Słowenii doszło w środę po południu do awarii. Nie stwierdzono, by substancje promieniotwórcze przedostały się do środowiska. Według słoweńskich ekspertów sytuacja jest pod kontrolą.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności