Studenci i absolwenci najbardziej świadomi ekologii
Wykształceni dwudziesto- i trzydziestolatkowie to najbardziej świadoma ekologicznie część polskiego społeczeństwa – tak wynika z badania przeprowadzonego przez IQS and QUANT Group na zlecenie Ministerstwa Środowiska.
Chociaż większość badanych osób zdaje sobie sprawę z zachodzących na świecie zmian klimatu i ich konsekwencji, wskazywane przez ankietowanych przyczyny tych zmian oraz stosowane metody ich spowalniania, uzależnione są od poziomu wykształcenia i wieku respondentów.
Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej pod względem płci i wykształcenia grupie 1000 osób w wieku od 15 do 70 lat. Wykazało ono, że to, w jaki sposób postrzegamy problemy związane z ochroną środowiska oraz metody służące ich zapobieganiu, w znacznym stopniu zależy od poziomu naszego wykształcenia i wieku. Za główny powód zmian klimatu przeważająca większość ankietowanych uznała działalność człowieka. Wskazało na nią blisko 80% respondentów z wyższym wykształceniem, 73% z wykształceniem średnim, pomaturalnym i zaledwie 64% osób z wykształceniem podstawowym. Przypuszczenia ankietowanych potwierdza 4. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), z którego wynika, że wzrost temperatury na Ziemi w 80% spowodowany jest właśnie działalnością ludzką. Na drugim miejscu, wśród głównych powodów globalnego ocieplenia, zdaniem badanych, plasują się zjawiska niezależne od działalności człowieka. Na pytanie o przyczyny zmian klimatu aż jedna piąta ankietowanych z wykształceniem podstawowym odpowiedziała „nie wiem”, podczas gdy wśród osób wykształconych odsetek ten był dwa razy mniejszy.
Poziom wykształcenia respondentów odzwierciedla się również w wybieranych przez nich metodach mających przeciwdziałać zmianom klimatu. Zaledwie ok. 30% osób z wykształceniem podstawowym oszczędza prąd i wodę w celu ochrony środowiska, podczas gdy metody te wybiera prawie połowa lepiej wykształconych ankietowanych. Co ciekawe, bardzo wysoki odsetek wszystkich badanych deklaruje systematyczną segregację śmieci. Wynosi on 78% wśród osób o średnim wykształceniu, 76% u osób o wykształceniu wyższym oraz 71% ankietowanych o wykształceniu średnim.
Drugim, obok wykształcenia, czynnikiem decydującym o wyborze stosowanych metod ochrony środowiska jest wiek. Najbardziej świadomą ekologicznie grupą społeczną są osoby w przedziale wiekowym 25-39 lat. Blisko 80% ankietowanych z tej grupy twierdzi, że regularnie segreguje śmieci, a 38% deklaruje oszczędzanie prądu, wody oraz stosowanie energooszczędnego sprzętu elektrycznego. Starsi respondenci wybierają raczej tradycyjne sposoby zapobiegania zmianom klimatycznym, takie jak: sadzenie drzew, ograniczanie zużycia środków chemicznych, kosmetyków, czy torebek jednorazowych. Co ciekawe, kobiety prezentują bardziej proekologiczne postawy niż mężczyźni.
Jeżeli chodzi o źródła informacji o zmianach klimatu, to zdecydowana większość Polaków czerpie swoją wiedzę w tej kwestii z telewizji oraz radia. Chociaż ponad połowa młodzieży
w wieku 15 – 24 lat ma styczność z informacjami na ten temat w szkole lub na uczelni, instytucje oświatowe niestety nadal pozostają najrzadziej wymienianymi źródłami wiedzy na ten temat. Powołuje się na nie tylko 35% ankietowanych w wieku 25-39 lat, 27% w wieku 40-54 lat i zaledwie 15% osób w wieku 55–70 lat.
Badanie stanu świadomości społecznej na temat zmian klimatu jest jednym z elementów polityki edukacyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska w ramach przygotowań do poznańskiego szczytu klimatycznego ONZ (COP 14), który odbędzie się w dniach 1–12 grudnia br.
***
COP 14 (Conference of the Parties – COP) 14 Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) wraz z 4 Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto) odbędzie się 1 – 12 grudnia 2008 r. w Poznaniu. Organizatorem Konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (UNFCCC, www.unfccc.int), gospodarzem - Rząd RP, a koordynatorem przygotowań z ramienia Rządu - Ministerstwo Środowiska RP (www.cop14.gov.pl). Zespół COP 14 odpowiedzialny jest za działania organizacyjne, promocyjne i współpracę z mediami. Zespół ds. merytorycznych COP 14 wspiera Prezydenta COP w zakresie przygotowań merytorycznych.
ostatnia zmiana: 2008-10-08