Naukowcy długo uważali, że pierwszymi zwierzętami, które posiadały palce, były tetrapody - wczesne, prymitywne czworonogi lądowe. Najnowsze badania dowodzą jednak, że zaczątkowe palce pojawiły się już u prehistorycznej ryby Panderichthys. Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika "Nature".
Tetrapody wyewoluowały z ryb 380 mln lat temu. Paleontolodzy bardzo długo zastanawiali się, na jakim etapie ewolucji pojawiły się zaczątki palców - czy już u prehistorycznych ryb, czy dopiero u tetrapodów.
Dotychczasowe analizy genetyczne współczesnych ryb, a także oględziny skamieniałości Panderichthys, sugerowały, że palce zaczęły się wykształcać dopiero u zwierząt lądowych. Z kolei przeprowadzone dwa lata temu badania innej formy przejściowej, żyjącego w środowisku ziemno-wodnym zwierzęcia o nazwie Tiktaalik, dowiodły, że posiadał on pierwsze zapowiedzi palców.
Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Uppsali z użyciem promieni Rentgena pokazały, że już Panderichthys posiada struktury, które w toku ewolucji dały początek palcom. "Udało nam się dowieść, że palce nie były niczym nowym u tetrapodów" - podsumowuje Catherine Boisvert.(PAP)