Archeolodzy poinformowali o odkryciu pozostałości portu starożytnego fenickiego miasta Tharros na Sardynii - donosi serwis internetowy ANSA. Odkrycia dokonano w lagunie Mistras w odległości kilku kilometrów od ruin miasta Tharros, położonych na Półwyspie San Marco nad Zatoką Oristano na zachodnim wybrzeżu wyspy.
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Cagliari i Uniwersytetu w Sassari odnalazł miejsce lokalizacji starożytnego portu, którego prostoliniowe nabrzeże miało długość 225 metrów.
Jak poinformowali archeolodzy, fenicki port w Tharros posiadał falochron o długości 190 metrów i kanał o długości 50 metrów dla wpływających do portu statków.
Basen portu wewnętrznego został wykuty w skale, podobnie jak w starożytnym porcie w największej fenickiej kolonii - Kartaginie w dzisiejszej Tunezji.
Obok portu archeolodzy odkryli pozostałości potężnego muru o długości 100 metrów i szerokości 4 metrów.
Miasto Tharros zostało założone jako kolonia w VIII w. p.n.e. przez Fenicjan, którzy w basenie Morza Śródziemnego utworzyli w starożytności morskie imperium handlowe.
Mieszkańcy fenickich miast-państw: Tyru, Sydonu, Berytos i Gubal, położonych na wybrzeżu dzisiejszego Libanu i Syrii, zakładali liczne kolonie, jak starożytne Kartagina i Tharros, czy Cagliari - dzisiejsza stolica Sardynii, Palermo na Sycylii, Kadyks i Malaga w Hiszpanii oraz Tanger w Maroku. (PAP)