Globalne ocieplenie zagraża australijskim kangurom

Dział: Ekologia

Wzrost średnich temperatur zaledwie o 2 stopnie Celsjusza może mieć zgubny wpływ na populacje kangurów, zwierząt będących ikoną Australii - informuje pismo "Physiological and Biochemical Zoology".

"Nasze badania wskazują, że zmiany klimatu mogą znacznie zmniejszyć zasięg występowania kangurów, a nawet spowodować wymarcie jednego z ich gatunków w północnej Australii" - napisali autorzy pracy.

Aby ocenić, jak spodziewane zmiany temperatur w następnych 50 latach mogą wpłynąć na cztery gatunki kangurów, naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Jamesa Cooka połączyli modelowanie komputerowe z trzyletnimi obserwacjami terenowymi.

Okazało się, że wzrost temperatury już o 0,5 st. C może zawęzić geograficzny zasięg kangurów. Gdy średnia temperatura wzrośnie o 2 st. C zasięg występowania tych zwierząt może zmaleć o 48 proc.; a wzrost o 6 st. C skurczy go o 96 proc.

Jak przypomina jeden z badaczy - Euan G. Ritchie, według ogólnie przyjętych modeli ocieplenia klimatu, temperatury w północnej Australii podniosą się będą do r. 2030 o 0,4-2 st. C., a do r. 2070 - o 2-6 stopni.

Najważniejsze skutki zmian klimatu nie będą koniecznie dotyczyć samych zwierząt, ale środowiska ich życia - a zwłaszcza ilości dostępnej wody. Będzie to mieć miejsce przede wszystkim północnej Australii.

"Jeśli pory suche staną się cieplejsze, a opady deszczu bardziej nieprzewidywalne, siedliska mogą stać się uboższe w dostępne pastwiska, a wodopoje mogą wysychać. To z kolei może prowadzić do głodu i problemów z rozmnażaniem się ... lub zgonów spowodowanych odwodnieniem w przypadku gatunków, które są mniej ruchliwe" - napisali autorzy w swojej pracy.

I choć kangury są wystarczająco ruchliwe, by przemieszczać się wraz ze zmianami klimatu, to mało prawdopodobne, że roślinność i rzeźba terenu, do której są przystosowane, przesunie się wraz z nimi.

Potencjalnie najbardziej zagrożony jest kangur antylopi, gatunek przystosowany do wilgotnego, tropikalnego klimatu. Naukowcy obliczyli, że wzrost średnich temperatur już o 2 st. C może zawęzić zasięg jego występowania o 89 proc. Natomiast wzrost o 6 st. C może spowodować całkowite wymarcie tego gatunku, jeśli nie będzie się on w stanie zaadoptować do suchych stepów, które prawdopodobnie powstaną pod wpływem zmian klimatu. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-10-16
Komentarze
Polityka Prywatności