25 najlepszych rozwiązań i technologii środowiskowych, które zostały wdrożone i przyniosły efekty ekologiczne, ekonomiczne i społeczne zostanie zaprezentowanych na wystawie "Polska nauka i innowacje dla Środowiska" podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2008 (Poznań, 27-30 października) oraz Międzynarodowych Targów Technologii środowiskowych POLLUTEC 2008 (Lyon, 2-5 grudnia) - informuje Izabela Ratman-Kłosińska z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.
Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych jako Koordynator Polskiej Platformy Technologicznej Środowiska oraz Sieci Naukowej Technologii Środowiska ENVITECH-Net podjął się roli promotora polskiej eko-innowacyjności. Jak podkreśla przedstawicielka Instytutu, polskie jednostki badawcze oraz przedsiębiorstwa mają szereg osiągnięć na polu innowacyjnych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska. Narodowa ekspozycja „Polska nauka i innowacje dla Środowiska” ma więc pokazać na forum międzynarodowym potencjał eko-innowacji polskich jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw służący ochronie środowiska.
Do prezentacji wybrano 25 najlepszych rozwiązań i technologii środowiskowych.
Jak dodaje Izabela Ratman-Kłosińska, zadaniem ekspozycji jest także przedstawienie inicjatyw Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Środowiska wspierających w Polsce rozwój, badania i wdrażanie eko-innowacyjnych rozwiązań jako przykładów efektywnej współpracy środowiska naukowego z przemysłem na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Promocji nauki i innowacji dla środowiska sprzyjają inicjatywy podejmowane na poziomie Komisji Europejskiej w zakresie wspierania eko-innowacyjnosci poprzez działania związane z Europejskim Planem Działań na Rzecz Technologii Środowiskowych (ETAP) oraz tematyka międzynarodowych imprez targowych związana z gospodarką odpadami, energetyką odnawialną czy zapobieganiu zmianom klimatycznym w aspekcie innowacyjności.
Honorowy patronat nad wystawą objęli wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister środowiska Maciej Nowicki, minister nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka.
Ekspozycji towarzyszyć będzie Katalog „Polskie Ekoinnowacje” prezentujący projekty badawcze, technologie środowiskowe oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie organizacji i zarządzania środowiskiem, które stanowią wartościową ofertę dla parterów gospodarczych zarówno w kraju jak i za granicą.
"Podobnie jak w Poznaniu tak i w Lyonie ekspozycji towarzyszyć będzie szereg seminariów i spotkań brokerskich zorganizowanych we współpracy z siecią Europe Enterprise Network, podczas których autorzy promowanych rozwiązań zaprezentują swoje osiągnięcia - informuje Izabela Ratman-Kłosińska. - Ponadto w trakcie Targów POLLUTEC, w ramach Międzynarodowego Forum, zorganizowane zostaną dwie konferencje. Pierwsza poświęcona będzie promocji polskiego potencjału badawczego i innowacyjnego w zakresie ochrony Środowiska wraz prezentacji możliwości biznesowych i klimatu inwestycyjnego. Druga konferencja w całości stanowić będzie relacje z trwającej równolegle z Targami POLLUTEC światowej konferencji klimatycznej COP 14 w Poznaniu".
Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków ministra nauki i szkolnictwa wyższego, ministra gospodarki, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ambasady RP w Paryżu.
"Organizatorzy są przekonani, że ekspozycja Polska nauka innowacje dla Środowiska pozwoli wykreować polskie jednostki badawcze oraz firmy jako interesujących kontrahentów dla biznesu i partnerów naukowych w obszarze technologii środowiskowych i ochrony środowiska, jak również nasz kraj, jako aktywnie wspierający eko-innowacyjność - gwarancję rozwoju gospodarczego w sposób zrównoważony" - podkreśla Izabela Ratman-Kłosińska.(PAP)