Archeolodzy z Maroka i Francji odkryli fragment skamieniałej ludzkiej szczęki z okresu paleolitycznej kultury aszelskiej na stanowisku w Casablance - donosi serwis internetowy Xinhuanet.
Naukowcy odnaleźli tylny fragment żuchwy młodego pitekantropa, zawierający ząb trzonowy i ząb przedtrzonowy, a także kamienne narzędzia charakterystyczne dla kultury aszelskiej z okresu dolnego paleolitu, której nazwa pochodzi od stanowiska Saint- Acheul koło Amiens we Francji.
Do najnowszych znalezisk na stanowisku należą także szczątki gazeli, antylop, niedźwiedzi i małp.
Zespół marokańskich archeologów z Instytutu Archeologii i Dziedzictwa Kulturalnego w Casablance i naukowców z Francji, pracuje na stanowisku w Casablance pod wspólnym kierownictwem Fatimy Zohry Sbihi Alaoui i Jean-Paula Raynala.
Naukowcy odkryli w ubiegłym roku na tym stanowisku kompletną szczękę przedstawiciela gatunku Homo erectus, a jeszcze wcześniej cztery zęby - trzy przedtrzonowe i jeden siekacz - przedstawiciela tego samego gatunku człowiekowatych, z których jeden został datowany na około 500 tysięcy lat temu.
Znaleziska na prehistorycznym stanowisku archeologicznym w Casablance, gdzie pierwsze ludzkie skamieliny zostały przypadkowo odkryte w 1969 roku, potwierdzają jego kluczowe znaczenie dla rozpoznania przez naukowców populacji zamieszkującej obszary północno-zachodniej Afryki przed setkami tysięcy lat. (PAP)