Najnowsza prognoza pogody dla Tytana: wczesna jesień, ciepło i mokro oraz duże zachmurzenie. Sonda Cassini przez kilka lat obserwowała ten największy księżyc Saturna, który jako jedyny w Układzie Słonecznym ma grubą warstwę atmosfery. Ponownie minie go 22 czerwca.
Pozwoliło to na opracowanie modeli atmosfery Tytana, które dość dobrze przewidują jej globalny stan oraz występowanie i rozmieszczenie chmur.
Obecnie na południowej półkuli Tytana nadchodzi jesień, na dobre powinna zagościć w sierpniu 2009 r., ale już dużo wcześniej powinny być obserwowane jej oznaki, gdyż pory roku trwają na księżycu Saturna dużo dłużej niż na Ziemi - ponad 7 lat.
Według modeli atmosfery wraz z nadchodzeniem jesieni powinny zanikać chmury, intensywnie występujące w porze letniej. Okazuje się jednak, że przewidywanie pogody na Tytanie jest równie trudne jak na Ziemi, gdyż najnowsze obserwacje pokazują, że chmury nie zanikają. "Chmury na Tytanie nie zachowują się dokładnie tak jak przypuszczaliśmy - mówi Sebastian Rodriguez z University of Paris Diderot. - Obserwujemy wiele letnich chmur na półkuli południowej. Letnia pogoda wydaje się przedłużać na wczesną jesień".
Atmosfera Tytana będzie dalej obserwowana przez sondę Cassini aż do 2010 r. kiedy to mija przedłużony termin misji. Po raz kolejny sonda ma minąć Tytana 22 czerwca b.r. w odległości 955 km. Cassini to wspólna misja amerykańskiej NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA oraz Włoskiej Agencji Kosmicznej.(PAP)