Trwają prace polskich archeologów na Tell Arbid w Syrii

Dział: Archeologia

Na początku maja polsko - syryjska misja wykopaliskowa - kierowana przez prof. Rafała Kolińskiego z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu - rozpoczęła kolejny sezon prac.

Już teraz archeolodzy mogą się pochwalić interesującymi znaleziskami.

Dotychczas przebadano kilka grobów datowanych na okres chaburski (1900 - 1750 lat p.n.e.). Dwa z nich to konstrukcje komorowe przykryte sklepieniem beczkowym. Do wnętrza grobów prowadziły dwumetrowe szyby, dzięki którym umieszczano w ich wnętrzu zmarłych. Szyby zabezpieczono przed osypywaniem się ziemi przy pomocy murów wzniesionych nad fasadą wejściową do grobu. Archeolodzy dopiero rozpoczęli eksploracje grobów, które być może nie są obrabowane.

Na terenie drugiego, podobnie datowanego cmentarzyska zakończono badania dwóch grobowców skrzynkowych przykrytych rzędem pionowo stojących cegieł mułowych. W obu znaleziono szczątki kostne. Tylko w jednym grobie znaleziono bogaty zestaw biżuterii składający się ze szpili z brązu, ponad 100 paciorków oraz pierścienia.

Zaskoczeniem okazało się odkrycie kolejnego cmentarzyska, gdzie zidentyfikowano jeden grobowiec komorowy i szereg grobów naczyniowych. W szybie prowadzącym do tego pierwszego znaleziono m.in. leżący w porządku anatomicznym szkielet psa, który - zdaniem archeologów - mógł należeć do jednej z pochowanych w grobowcu osób. Komora grobowa jest właśnie w trakcie badań.

Oprócz tego wykopaliska prowadzone są na obszarze post-akadyjskiej osady (XXI wiek p.n.e.). Badania koncentrują się na imponującej rozmiarami budowli, którą nazwano roboczo "rezydencją". Jej ściany są pokryte tynkiem z czerwonawej gliny. Odczyszczono posadzkę, która cudem uniknęła zniszczenia. Do najciekawszych znalezisk należy sierp z brązu na którego ostrzu wyryto znak oznaczający w piśmie klinowym boga. Zabytek z pewnością należał do gospodarstwa świątynnego, ale budowli w której został znaleziony nie można wiązać z odprawianiem kultów.

W innej części osady znaleziono prawdopodobnie pozostałości po zakładzie rzemieślniczym, w którym wyrabiano narzędzia z brązu, o czym świadczą liczne przedmioty z brązu i fragment kamiennej formy odlewniczej.

Tegoroczny sezon badań zakończy się w drugiej połowie czerwca.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-06-17
Komentarze
Polityka Prywatności