Na początku maja polsko - syryjska misja wykopaliskowa - kierowana przez prof. Rafała Kolińskiego z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu - rozpoczęła kolejny sezon prac.
Zaskoczeniem okazało się odkrycie kolejnego cmentarzyska, gdzie zidentyfikowano jeden grobowiec komorowy i szereg grobów naczyniowych. W szybie prowadzącym do tego pierwszego znaleziono m.in. leżący w porządku anatomicznym szkielet psa, który - zdaniem archeologów - mógł należeć do jednej z pochowanych w grobowcu osób. Komora grobowa jest właśnie w trakcie badań.
Oprócz tego wykopaliska prowadzone są na obszarze post-akadyjskiej osady (XXI wiek p.n.e.). Badania koncentrują się na imponującej rozmiarami budowli, którą nazwano roboczo "rezydencją". Jej ściany są pokryte tynkiem z czerwonawej gliny. Odczyszczono posadzkę, która cudem uniknęła zniszczenia. Do najciekawszych znalezisk należy sierp z brązu na którego ostrzu wyryto znak oznaczający w piśmie klinowym boga. Zabytek z pewnością należał do gospodarstwa świątynnego, ale budowli w której został znaleziony nie można wiązać z odprawianiem kultów.
W innej części osady znaleziono prawdopodobnie pozostałości po zakładzie rzemieślniczym, w którym wyrabiano narzędzia z brązu, o czym świadczą liczne przedmioty z brązu i fragment kamiennej formy odlewniczej.
Tegoroczny sezon badań zakończy się w drugiej połowie czerwca.(PAP)