Autonomiczny robot latający, system identyfikacji osób na podstawie układu żył i system sterowania komputerem za pomocą ruchu ust prezentowane są od wtorku w Poznaniu na targach Innowacje-Technologie-Maszyny Polska (ITM Polska).
Najlepsze jednostki badawczo-rozwojowe i naukowo-badawcze prezentują swoje osiągnięcia w ramach salonu Nauka dla Gospodarki. Jest to największa w kraju prezentacja dorobku i potencjału badawczego polskiej nauki stosowanej. W gronie wystawców znajdą się jednostki naukowo-badawcze i badawczo-rozwojowe z innowacyjną ofertą skierowaną do przemysłu, jak również firmy i instytucje wspierające innowacje i transfer technologii.
Wśród nowych rozwiązań zaprezentowanych na targach jest m.in. inteligentny długopis dla dzieci z problemem dysleksji. Jak tłumaczy Rafał Czarnecki z firmy, która uczestniczyła w opracowaniu urządzenia, wynalazek wykorzystuje dostępne na rynku tablety graficzne. Urządzenia te zostały zmodyfikowane: do piórek, które stanowią wyposażenie tabletu, dołożono dodatkowe czujniki.
"Dziecko, wykonując ćwiczenie - np. kolorując obrazek, cały czas jest kontrolowane przez oprogramowanie i czujniki umieszczone na piórku. Sprawdzany jest sposób trzymania długopisu i siłę nacisku na podłoże. Docelowo będzie to cały zbiór multimedialnych ćwiczeń grafomotorycznych" - powiedział Czarnecki.
Na targach zaprezentowano też "ustomysz" - technologię, dzięki której osoby, które z różnych względów nie mogą używać tradycyjnej myszki i klawiatury, mogą się kontaktować z komputerem za pomocą kombinacji ruchów ust. W opracowaniu wynalazku wzięli udział naukowcy z Politechniki Gdańskiej.
"Komputer śledzi twarz użytkownika przez kamerę. Komunikacja odbywa się przy użyciu gestów otwarcia ust, wychylenia języka, złożenia ust w dzióbek i kiwnięcia głową. Gestom tym przypisywane są reakcje komputera np. kliknięcie myszką. Nie ma żadnego problemu przy użytkowaniu jakiejkolwiek aplikacji komputerowej" - powiedział PAP Wiktor Fabiański z firmy, która wprowadziła wynalazek na rynek.
Jak dodał, rozwiązanie już cieszy się ogromnym zainteresowaniem rynku.
"Nie ma zbyt wielu takich rozwiązań na rynku. Te które są, często są uwłaczające w użytkowaniu: trzeba trzymać rurkę w ustach, wydmuchiwać powietrze - nie jest to estetyczne. Osoby niepełnosprawne chcą czuć się godnie także korzystając z komputera" - powiedział.
Na wystawie prezentowany jest też m.in. terminal do identyfikacji osoby na podstawie analizy wzoru żył dłoni. Katedra Robotyki i Mechatroniki AGH prezentuje bezzałogowy statek powietrzny przypominający śmigłowiec z autopilotem, mający możliwość samodzielnego startu i lądowania oraz przebycia zadanej trasy w oparciu o system nawigacji GPS.
Na targach prezentowane są także osiągnięcia laboratoriów Politechniki Wrocławskiej. Jak powiedział PAP Bogdan Dybała, kierownik laboratorium inżynierii odwrotnej, dzięki specjalistycznej aparaturze naukowcy mogą rekonstruować modele komputerowe dla istniejących obiektów.
"Świadczymy usługi dla przemysłu: pomagamy firmom przy wykonywaniu pomiarów trójwymiarowych kształtów, bądź w projektowaniu wyrobów, które mają być dopasowane do już istniejących przedmiotów, urządzeń. O pomoc zwracają się do nas także instytuty medyczne, przemysł wojskowy - te branże, gdzie występują skomplikowane, trójwymiarowe kształty" - powiedział.
"Potrafimy dane pozyskane z tomografii komputerowej wykorzystać do wytworzenia trójwymiarowego obiektu, np. czaszki. Robiliśmy taki projekt z chirurgami twarzo-czaszkowymi: dostarczaliśmy im czaszki ich pacjentów, dla których planowali oni trudne operacje rekonstrukcyjne. Dzięki temu, kiedy medycy przystępowali do operacji, doskonale wiedzieli, czego mogą się spodziewać po otwarciu pacjenta" - powiedział.
Wystawcy prezentujący się na targach bardzo wysoko oceniają ich użyteczność w kontaktach z klientami.
"Targi te są jak najbardziej potrzebne. Wystawiamy się na nich od zawsze, prezentując coraz nowocześniejsze obrabiarki. Jest to dla nas największa impreza, na której możemy pokazać się swoim klientom. Podpisujemy tu kontrakty wartości kilku- kilkunastu milionów euro. W tym roku prezentujemy obrabiarki dla przemysłu lotniczego, a także dla przemysłu medycznego" - powiedział PAP Piotr Bębel, prezes jednej z prezentujących się na targach firm.
Targi Innowacje-Technologie-Maszyny Polska potrwają do piątku.(PAP)