Filtrując piwo przez polimerowy filtr można usunąć z niego substancje odpowiedzialne za niekorzystną zmianę smaku - informuje serwis "BBC News/Technology".
W ofercie ActiveJet pojawiły się nowe, energooszczędne żarówki o czasie świecenia nawet do 10 000 godzin. Żarówki cechują się ponadto wyjątkowo krótkim czasem nagrzewania, dzięki któremu mogą osiągnąć 60% jasności w ciągu 1 sekundy.
Szklane "liście" mogą wytwarzać energię elektryczną dzięki parowaniu - informuje "New Scientist". Prawdziwe liście stale tracą wodę dzięki procesowi parowania - transpiracji. To transpiracja pozwala przemieszczać wodę z korzeni do najwyższych gałęzi drzew.
Mikrochip, zbudowany z serii powtarzających się cienkich kanalików o mikrometrycznej średnicy, wraz z precyzyjnym femtosekundowym laserem oraz mikroskopem optycznym pozwala na badanie zachowania się komórek nerwowych (a dokładniej ich "wypustek" - aksonów) podczas regeneracji nerwu, po jego uszkodzeniu mechanicznym. Nowe urządzenie dostarcza bezcennych danych o komórkach nerwowych, które mogą być wykorzystane przez lekarzy zajmujących się odtwarzaniem nerwów, informuje "Lab on a Chip".
Klimatyzacja stała się w dzisiejszych czasach nieodzownym elementem większości biurowców, centrów handlowo-usługowych czy budynków użyteczności publicznej. Ponieważ jednak konwencjonalne rozwiązania do oziębiania powietrza klimatyzacyjnego generują olbrzymie koszty, rośnie zainteresowanie wykorzystaniem do tego celu energii promieniowania słonecznego.
Kosztem ponad 80 mln zł do 2014 r. w Gliwicach powstanie Naukowo-Dydaktyczne Centrum Nowych Technologii, które pomieści sale laboratoryjne, dydaktyczne i naukowe trzech wydziałów Politechniki Śląskiej. 75,5 mln zł będzie pochodzić ze środków unijnych.
Polscy inżynierowie mają swój wkład w rozwój technologii tworzenia półprzewodników - materiałów, bez których nie da się dzisiaj wytwarzać zaawansowanych urządzeń codziennego i przemysłowego użytku.
Rusza PROTEUS - program budowy zrobotyzowanego systemu wspierającego działania służb ratowniczych i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - poinformowano 25 czerwca na konferencji prasowej.
Zniszczone ekrany ciekłokrystaliczne (LCD) nie muszą już trafiać na śmietnik. Opracowano metodę, która pozwala na wtórne pozyskiwanie niektórych związków chemicznych ze zużytych ekranów odbiorników telewizyjnych, czy monitorów komputerowych LCD. Co więcej, uzyskany w ten sposób materiał może znaleźć zastosowanie w medycynie - informuje "Green Chemistry".
Autonomiczny robot latający, system identyfikacji osób na podstawie układu żył i system sterowania komputerem za pomocą ruchu ust prezentowane są od wtorku w Poznaniu na targach Innowacje-Technologie-Maszyny Polska (ITM Polska).
Komputerowy chip, którego działanie jest wzorowane na ludzkim uchu, może odbierać zarówno sygnały telefonów komórkowych, jak i internetowe transmisje czy programy telewizyjne - informuje "New Scientist".
Dane dostarczone przez satelity pozwoliły na stworzenie mapy ruchów statków w Europie - informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) na swoich stronach internetowych.
Prosty eksperyment, naśladujący tradycyjną chińską metodę konserwowania jajek, ujawniając mechanizmy rządzące zmianami struktury białek (biopolimerów) pozwoli w przyszłości na opracowanie metod świadomej ich modyfikacji.
Łącząc wrażliwe na światło ultrafioletowe (UV) nanocząstki dwutlenku tytanu z doskonale przewodzącymi prąd elektryczny nanorurkami węglowymi powstał nanomateriał, którego właściwości elektryczne modyfikowane są pod wpływem promieniowania UV - informuje "Angewandte Chemie International Edition".
Pomoc niepełnosprawnym w korzystaniu z komputera, ułatwienie nauki języków obcych i e-learningu, to tylko niektóre z zastosowań "Ivony" - nowoczesnego syntezatora mowy - zapewniali w Warszawie twórcy urządzenia Michał Kaszczuk i Łukasz Osowski z IVO Software.