Archeolodzy na polu Bitwy pod Kunowicami w Lubuskiem

Dział: Archeologia

Umocnienia ziemne sprzed 250 lat, które otaczały rosyjski obóz warowny podczas bitwy pod Kunowicami odnaleźli archeolodzy w Lubuskiem.

Wykopaliska przeprowadzili naukowcy z Pracowni Archeologii Ratowniczej KOBiDZ (Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków) pod kierunkiem Jakuba Wrzoska i dra Grzegorza Podrucznego z Collegium Polonicum w Słubicach.

O tym, że jest to pole walki utwierdziły badaczy liczne znaleziska w postaci ołowianych pocisków do broni strzeleckiej, kul kartaczowych, krzemienna skałka karabinowa i guziki mundurowe.

"Od ponad dwóch lat wspólnie z grupą wolontariuszy prowadzę poszukiwania reliktów umocnień polowych związanych z bitwą pod Kunowicami. W dotychczasowej literaturze tematu panuje pogląd, że takowe się nie zachowały. Jednak do dnia dzisiejszego udało się nam zlokalizować kilka kilometrów bieżących różnego rodzaju reliktów umocnień"- mówi dr Podruczny.

W Bitwie pod Kunowicami starły się, dokładnie 250 lat temu, armie trzech potęg europejskich - Rosji, Prus i Austrii w liczbie ponad 100 tysięcy żołnierzy. Była to jedna z największych bitew rozegranych podczas Wojny Siedmioletniej (1756 - 1763) i jednocześnie największa porażka pruskiego króla Fryderyka II.

W ramach praktyk terenowych w wykopaliskach uczestniczyli studenci Collegium Polonicum z kierunku Gospodarka Przestrzenna o specjalności rewitalizacja miast i obszarów wiejskich i wolontariusze. Badania poprzedzone były przeprowadzonymi w maju tego roku pomiarami geodezyjnymi wykonanymi przez Biuro Usług Geodezyjnych ze Słubic oraz przez pracowników Urzędu Katastralnego i Pomiarowego z Frankfurtu nad Odrą (Stadt Frankfurt (Oder) Kataster- u. Vermessungsamt).

Celem wykopalisk było ustalenie zasięgu pola bitwy i rozpoznanie umocnień wzniesionych przez Rosjan przy budowie obozu warownego. Wykonano cztery wykopy archeologiczne i przeprowadzono badania powierzchniowe. Dzięki temu badacze będą mogli bardziej precyzyjnie określić zasięg bitwy. Specjaliści spodziewali się odkryć fortyfikacje wzniesione z drewna, tymczasem natrafiono jedynie na wały ziemne.

Naukowcy planują również przygotować strategię ochrony konserwatorskiej. Badania archeologiczne pod Kunowicami wpisują się bowiem w projekt ewidencji pól bitewnych w Polsce, który prowadzony jest przez KOBiDZ.

Archeolodzy będą kontynuowali badania na stanowisku w przyszłym roku.

Więcej informacji o bitwie i badaniach archeologicznych: http://www.kunowice1759.pl/ (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-07-18
Komentarze
Polityka Prywatności