Pozostałości dwóch starożytnych świątyń sprzed około 3000 lat zostały odkryte przez archeologów w Peru - donosi serwis internetowy Andina. Odkrycia dokonano na terenie archeologicznego kompleksu Collud- Zarpan w dolinie Lambayeque, znajdującego się w prowincji Chiclayo w północnym Peru.
Jak poinformował Walter Alva, dyrektor Muzeum Królewskich Grobowców w Sipan, odkryte ruiny to pozostałości najważniejszych miejsc kultu religijnego z okresu tworzenia się ogólnoperuwiańskich kultur archeologicznych.
Budowle, których pozostałości odkryto, zostały zbudowane prawdopodobnie około 3000 lat temu, a jedna z nich miała ogromne rozmiary. Starożytna świątynia miała u podstawy 500 metrów długości i 200 metrów szerokości, a schody prowadzące na jej szczyt miały szerokość 27 metrów.
Na jednej z odsłoniętych ścian na stanowisku naukowcy odnaleźli płaskorzeźbę, przedstawiającą bóstwo o postaci pająka.
Badania ruin monumentalnej budowli, z czasów poprzedzających okres wczesny w rozwoju kultur peruwiańskich, mogą pomóc naukowcom lepiej poznać wpływy i zasięg kultury Chavin.
Chavin jest jedną z najstarszych kultur rozwijających się na obszarze środkowych Andów, której pochodzenie i kolebka nie zostały jeszcze dokładnie ustalone, a jej główne ośrodki to okolice Chavin de Huantar oraz Cupisnique.
Naukowcy przyjmują, że kultura Chavin rozwijała się w okresie 1200-600 r. p.n.e. i trwała do 200 r. p.n.e. (PAP)