20 lat Ogólnopolskiego Seminarium Dydaktyki Fizyki

Dział: Fizyka

Ogólnopolskie Seminarium Dydaktyki Fizyki obchodzi 20. rocznicę istnienia. Zainicjował je 20 lat temu, przy pomocy prof. Jerzego Gintera, obecnego opiekuna naukowego, zmarły w roku 1989 prof. Grzegorz Białkowski - wybitny fizyk, senator, były rektor UW.

Odbywa się w Warszawie raz w miesiącu, składa się z dwóch części - wykładu i prezentacji.

Wykłady wygłaszają naukowcy, wysokiej klasy specjaliści w swojej dziedzinie, związani m.in. z Polską Akademią Nauk i najlepszymi ośrodkami akademickimi w kraju. W drugiej części seminarium swoje osiągnięcia dydaktyczne w zakresie skutecznych metod nauczania fizyki prezentują nauczyciele. Są to pokazy eksperymentów fizycznych, gier dydaktycznych, symulacji komputerowych, często z udziałem uczniów.

W tym roku akademickim pierwsze spotkanie w ramach seminarium odbyło się 15 października. Zainaugurował je wykład dr. Igora Soszyńskiego z Obserwatorium Astronomicznego UW o poszukiwaniu planet pozasłonecznych w projekcie OGLE. W drugiej części proste eksperymenty dotyczące np. praw załamania światła, magnetyzmu, napięcia powierzchniowego, ciśnienia powietrza zaprezentował wraz ze swymi uczniami mgr Mirosław Łoś, nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Publicznych w Cząstkowie, dawniej także nauczyciel prelegenta, dr. Soszyńskiego.

Odbywające się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego seminarium organizowane jest obecnie przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i wspomagane przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Jest pomyślane jako 40-godzinny kurs doskonalący nauczycieli fizyki, zapoznający ich o najnowszych osiągnięciach w dziedzinie badań i dydaktyki fizyki.

Jak informuje mgr Zuzanna Suwald, organizator seminarium, kolejne spotkania odbędą się 19 listopada, 10 grudnia, 14 stycznia, 11 lutego, 11 marca, 22 kwietnia i 20 maja 2009 roku. Na razie znane są tematy wykładów trzech pierwszych z wymienionych spotkań. Listopadowe będzie poświęcone tajnikom budowy i funkcjonowania Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC w Genewie (wykładowca dr Marcin Konecki z Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW). Na kolejnych dwóch będzie mowa o współczesnej wiedzy na temat budowy jądra Ziemi (dr Konrad Bajer z Wydziału Fizyki UW) oraz tegorocznej nagrody Nobla z fizyki dla Yoichiro Nambu, Makoto Kobayasiego i Toshihidę Maskawa za badania nad antymaterią.(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-10-30
Komentarze
Polityka Prywatności