Pod koniec września rozpocznie pracę Wielki Zderzacz Hadronów, największy na świecie akcelerator cząstek elementarnych znajdujący się w ośrodku badawczym pod Genewą. Taką decyzję podjął zarząd CERN - poinformowało PAP biuro prasowe organizacji.
Nowoczesną pracownię do badania właściwości powierzchni ciał stałych w szerokim zakresie temperatury i ciśnienia otwarto w poniedziałek na wydziale chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Jak zbliżyć do siebie tak odległe dziedziny racjonalnego opisu i wyjaśniania rzeczywistości jakimi są metafizyka i mechanika kwantowa?
Nie słynna czapka, ale płaszcz niewidka może wkrótce wisieć u nas w szafie! Amerykańscy i chińscy naukowcy zrobili kolejny krok na drodze stworzenia płaszcza zapewniającego niewidzialność.
Uczniowie szkół średnich mogą spróbować swoich sił w I Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym "Fizyka się liczy". Konkurs organizowany jest przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 11 lutego.
Współczesnym teleskopom, zarówno naziemnym, jak i kosmicznym poświęcony będzie wykład otwarty prof. dr hab. Edwina Wnuka z Instytutu Astronomii Wydziału Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Medalem im. Ignacego Adamczewskiego za zasługi w popularyzacji wiedzy fizycznej uhonorowany został prof. Andrzej Januszajtis, pierwszy dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, wybitny nauczyciel akademicki oraz pasjonat i znawca historii Gdańska.
Wykłady, prezentacje zakładów doświadczalnych, wizyty w laboratoriach, prezentacje kół naukowych złożą się na Dzień Otwartych Drzwi Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który odbędzie się 29 listopada w gmachu Wydziału przy ulicy Hożej w Warszawie.
"Motorem mojego działania jest chęć podniesienia znajomości fizyki w społeczeństwie i pokazanie Europie, że polscy nauczyciele też mają ciekawe doświadczenie w nauczaniu fizyki i nauk przyrodniczych" – mówi prof. Wojciech Nawrocik z Instytutu Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Awaria w Wielkim Zderzaczu Hadronów jest już usunięta, a jego system chłodzenia jest w pełni sprawny - poinformował w piątek uczestniczący w uruchomieniu akceleratora w CERN pod Genewą fizyk dr Andrzej Siemko. W czwartek naukowcy z CERN poinformowali, że musieli zatrzymać Wielki Zderzacz Hadronów z powodu awarii systemu chłodzenia.
Dobry wzmacniacz przydaje się nie tylko gitarzyście, ale i fizykowi. Andrew Murray, fizyk z University of Manchester w Wielkiej Brytanii, który niegdyś grał w zespole rockowym odkrył, że jego stare wzmacniacze mogą przysłużyć się fizyce.
Nowa cząstka elementarna powstała w wyniku zderzeń w akceleratorze Tevatron w amerykańskim laboratorium Fermilab pod Chicago - poinformowali fizycy pracujący w ośrodku. Teoretycy spekulują, że może mieć ona związek z kosmiczną ciemną materią.
Ogólnopolskie Seminarium Dydaktyki Fizyki obchodzi 20. rocznicę istnienia. Zainicjował je 20 lat temu, przy pomocy prof. Jerzego Gintera, obecnego opiekuna naukowego, zmarły w roku 1989 prof. Grzegorz Białkowski - wybitny fizyk, senator, były rektor UW.
Ekipa inżynierów z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie pojedzie do ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą. Pomogą naprawić uszkodzenia w akceleratorze LHC - poinformował dyrektor instytutu prof. Marek Jeżabek.
Przedstawiciele państw członkowskich Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) będą we wtorek w Genewie uroczyście inaugurować działalność nowego potężnego akceleratora cząstek elementarnych LHC. Tymczasem instalacja wciąż jest w naprawie po awarii 19 września, zacznie działać na wiosnę.