Pierwszy pulsar świecący wyłącznie w promieniach gamma

Dział: Kosmos

Amerykański satelita Fermi Gamma-ray Space Telescope (dawniej: GLAST) zaobserwował pierwszy znany pulsar świecący wyłącznie w promieniach gamma.

Pulsar gamma znajduje się w pozostałości po supernowej oznaczonej jako CTA 1. Obiekt ten jest położony 4600 lat świetlnych od Ziemi i widać go w konstelacji Cefeusza. Około trzy razy w ciągu sekundy błyska promieniowaniem gamma. Dokładny okres wynosi 316,86 milisekund. Pulsar powstał 10 tysięcy lat temu, a emitowana przez niego energia tysiąckrotnie przekracza emisję Słońca.

Pulsary to szybko rotujące gwiazdy neutronowe. Powstają w wyniku eksplozji supernowej. Astronomowie znają około 1800 pulsarów, jednak większość to pulsary radiowe. Niektóre świeca także w innych zakresach długości fali niż radiowy, ale pulsar CTA 1 błyska jedynie na falach gamma.

Zaobserwowanie pulsara świecącego tylko w gamma nie oznacza, że astronomowie nie spodziewają się emisji w innych długościach fali. "Wiązka radiowa prawdopodobnie nigdy nie omiata Ziemi, a więc nie widzimy jej. Ale wiązka gamma jest szersza i zahacza o naszą planetę", tłumaczy Alice Harding z NASA's Goddard Space Flight Center w Greenbelt.

W ramach misji Fermi Gamma-ray Space Telescope współpracują amerykańskie NASA i Departament Energii Stanów Zjednoczonych oraz instytucje akademickie ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Szwecji. W sierpniu zmieniono nazwę satelity z GLAST na Fermi Gamma-ray Space Telescope, aby uhonorować Enrico Fermiego, pioniera fizyki wysokich energii. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-10-31
Komentarze
Polityka Prywatności