Ciemna materia odkryta?

Dział: Fizyka

Nowa cząstka elementarna powstała w wyniku zderzeń w akceleratorze Tevatron w amerykańskim laboratorium Fermilab pod Chicago - poinformowali fizycy pracujący w ośrodku. Teoretycy spekulują, że może mieć ona związek z kosmiczną ciemną materią.

Jak poinformowali przedstawiciele Fermilab, podczas zderzeń zaobserwowano nietypowe zjawisko - grupę tzw. mionów. Zwykle powstają one w wyniku rozpadu ciężkich kwarków - kwarka i antykwarka typu "bottom". Tym razem jednak, mionów pojawiło się zbyt wiele, aby mogły one powstać w ten sposób. Zdaniem naukowców w zderzeniu mogła powstać nieznana dotychczas cząstka i właśnie ona rozpadła się na miony.

Ponadto, jak tłumaczą naukowcy, miony zaobserwowano poza rurą akceleratora, w której dochodzi do zderzeń . Oznacza to, że nieznana cząstka "żyła" na tyle długo, że w tym czasie przeleciała odległość ok. 1 cm od miejsca zderzenia na zewnątrz rury, przenikając przez nią. Na razie eksperymentatorzy nie ogłaszają swoich przypuszczeń na temat tego czym była nowa cząstka. Chociaż są przekonani, że natrafili na niezwykłe zjawisko.

"Na razie wiele na temat tego zjawiska nie da się powiedzieć. Jednak centymetr przebyty przed rozpadem to bardzo daleka droga dla większości cząstek elementarnych. Gdyby się okazało, że była to nieznana dotąd cząstka, to byłoby coś" - ocenił teoretyk z Fermilab Dan Hooper.

Rzecznik Fermilab Jacobo Konigsberg dodał, że konieczne jest zweryfikowanie wyniku poprzez kolejne eksperymenty. "Chcę, żeby było jasne, że nie znaleźliśmy ziemskiego wytłumaczenia dla tego zjawiska" - powiedział.

Zdaniem niektórych naukowców, może jednak istnieć pozaziemskie wyjaśnienie.

Neal Weiner z New York University oraz zespół kierowany przez Nimę Arkani-Hameda z Institute for Advanced Study w Princeton wysunęli teorię, że nowa cząstka może być elementem składowym tzw. ciemnej materii. Są to olbrzymie obiekty, odkryte w kosmosie. Nie wysyłają one widzialnego promieniowania, stąd nazwa. Skupiska ciemnej materii udało się odkryć, bo zaobserwowano wytwarzane przez nie pole grawitacyjne. Obliczenia wskazują, że ciemnej materii jest w kosmosie kilkakrotnie więcej niż świecącej. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-11-05
Komentarze
Polityka Prywatności