Polscy astronomowie odkryli kolejną planetę

Dział: Kosmos

Zespół astronomów pod kierunkiem dr hab. Andrzeja Niedzielskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkrył kolejną planetę krążącą wokół innej gwiazdy. Być może gwiazdę okrążają nawet dwie planety.

Odkryta planeta ma masę 5,9 mas Jowisza i okrąża gwiazdę HD 102272. Najprawdopodobniej nie jest to jedyna planeta w tym układzie i znajduje się w nim jeszcze obiekt o masie 2,6 mas Jowisza. Jest to zatem jeden z 28 znanych układów wieloplanetarnych.

Dodatkowo jest to pierwszy zaobserwowany układ planetarny przy gwieździe o tak dużej masie. Masa gwiazdy HD 102272 jest 1,9 raza większa od masy Słońca, a średnica gwiazdy jest aż dziesięciokrotnie większa niż średnica Słońca.

Odkryte planety znajdują się w odległości 1180 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazdy centralnej nie widać gołym okiem, ale można dostrzec ją w gwiazdozbiorze Lwa przez teleskop lub lornetkę

Planeta nosi oznaczenie HD 102272b. Krąży po orbicie o średniej odległości od gwiazdy 0,61 AU. (AU, czyli jednostka astronomiczna, to średnia odległość Ziemi od Słońca, wynosząca około 150 milionów kilometrów). Obiega swoją gwiazdę w ciągu 127,5 dnia. Jest to planeta krążąca najbliżej czerwonego olbrzyma ze wszystkich znanych do tej pory.

Analiza danych wskazuje na możliwość istnienia też drugiej planety, HD 102272c, której orbita ma średni promień 1,57 AU, a okres obiegu wynosi 520 dni.

Zaobserwowanie obiektu HD 102272b to drugie odkrycie planety w ramach przeglądu około 1000 gwiazd nieba północnego. Projekt jest prowadzony wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Stanowy Pensylwanii. Obserwacje prowadzone są od pięciu lat teleskopem HET o średnicy 9,2 metra. Uzyskiwane są widma w bardzo dużej rozdzielczości, które pozwalają na bardzo precyzyjne pomiary prędkości radialnych gwiazd. Osiągane dokładności wynoszą około 5 m/s.

Publikacja przedstawiająca odkrycie ukaże się w czasopiśmie naukowym The Astrophysical Journal. Autorami publikacji są dr hab. Andrzej Niedzielski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika - UMK), dr hab. Krzysztof Goździewski (UMK), prof. Aleksander Wolszczan (Uniwersytet Stanowy Pensylwanii), dr hab. Maciej Konacki (Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN) oraz doktoranci UMK - Grzegorz Nowak i Paweł Zieliński.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-11-10
Komentarze
Polityka Prywatności