Termomodernizacja budynków, modernizacja torowisk wraz z zakupem ekologicznego taboru szynowego, modernizacja oświetlenia ulicznego, wprowadzenie w systemie transportowym miasta pojazdów korzystających z paliw alternatywnych - to główne tezy Strategii Ochrony Klimatu dla Warszawy, opracowanej przez zespół złożony z dyrektorów biur,
Jak powiedziała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz - Warszawa będzie robiła dla ochrony klimatu wszystko co możliwe. Przykładem mogą być działania zmierzające do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w obiektach zarządzanych przez miasto. Do projektu pilotażowego w dziedzinie termomodernizacji wytypowano w pierwszej kolejności obiekty oświatowe. W jego ramach znalazły się także akcje edukacyjne dla uczniów, uświadamiające znaczenie oszczędzania energii elektrycznej, ciepła i innych mediów.
Jeśli chodzi o modernizację torowisk i taboru szynowego to Warszawa kupiła już 45 nowych składów tramwajowych, a plan zakłada zakup kolejnych 180. Miasto pracuje też nad dokumentem wspomagającym podejmowanie decyzji przy zakupach nowego, bardziej przyjaznego dla środowiska taboru autobusowego.
Jedną z bardziej efektywnych dróg ograniczenia zamieszczenia środowiska gazami cieplarnianymi wiąże się z modernizacją oświetlenia ulicznego. Kompleksowe modernizacje wykonane w roku ubiegłym, zgłoszone do programu Unii Europejskiej "Greek Light", będą kontynuowane w kolejnych latach. Docelowa modernizacja całej instalacji oświetlenia stołecznych ulic ma spowodować zmniejszenie zużycia energii i zwianych z tym kosztów o ok. 60 proc., jak również przyczynić się do ok. 60 proc. redukcji zużycia węgla i emisji CO2.
Warszawa - jak przypomniała pani prezydent - zgłoszona w sierpniu 2007 roku do C40 Large Cities Climate Leadership Group - jest jedynym miastem w Polsce i jednym z zaledwie kilku w Europie działających na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Stolica bierze m.in. udział w powstałej z jego inicjatywy akcji "Partnerstwo dla Klimatu", polegającej na prowadzeniu (wraz m.in. Ministerstwem Środowiska, agendami ONZ, miastem Poznaniem) kompleksowych działań edukacyjnych i promocyjnych zwianych z ochroną klimatu.
29 marca tego roku Warszawa przyłączyła się też do ogólnoświatowej akcji "Earth Hour" (Godzina dla Ziemi), wyłączając na jedną godzinę światła w wielu instytucjach. Podpisała też list intencyjny z fundacjami Johna Nurminena (Finlandia) oraz Balic Sea 2020 (Szwecja) w sprawie ograniczenia ilości fosforu w ściekach, co w efekcie poprawi zarówno stan Wisły jak i Morza Bałtyckiego.(PAP)