Polscy miłośnicy astronomii odkryli dwie nowe komety

Dział: Kosmos

W listopadzie liczba polskich komet okrytych w projekcie "SOHO Sungrazing Comets" urosła do 40. Najnowsze obiekty odnaleźli miłośnicy astronomii - Arkadiusza Kubczaka z Piotrkowa Trybunalskiego i Eryk Banach z miejscowości Krapkowice koło Opola.

O sukcesach polskich obserwatorów informuje portal Astronomia.pl. Obie komety zostały odnalezione w ostatniej dekadzie ubiegłego miesiąca. Pierwszą z nich zidentyfikował Arkadiusz Kubczak na zdjęciach z 23 listopada pochodzących z koronografu LASCO C3. Z kolei Eryk Banach odnalazł swój obiekt 26 listopada na zdjęciach z instrumentu LASCO C2.

Nowoodkryte komety należą do grupy Kreutza, czyli są obiektami o peryhelium (punkt na orbicie położony najbliżej Słońca) znajdującym się tuż przy fotosferze dziennej gwiazdy Ziemi. Tak małe odległości dzielące kometę i Słońce powodują, że zdecydowana większość Kreutzów ulega całkowitemu wyparowaniu i w ten sposób kończy swój żywot. W związku z tą charakterystyczną cechą obiekty z grupy Kreutza nazywane są też często kometami "muskającymi Słońce".

Grupa Kreutza powstała najprawdopodobniej około 1700 lat temu. Wówczas w okolicy Słońca pojawiła się kometa o pokaźnych rozmiarach (najprawdopodobniej o średnic około 30 kilometrów), która rozpadła się na mniejsze fragmenty pod wpływem oddziaływania dziennej gwiazdy Ziemi.

Pozostałości po zniszczeniu dużego obiekty ulegały dalszemu rozpadowi i obecnie to właśnie te drobne ciała, o średnicach od 10 do 50 metrów są regularnie obserwowane na fotografiach uzyskiwanych przez kosmiczne obserwatorium słoneczne SOHO.

W projekcie "SOHO Sungrazing Comets" bierze udział około 100 uczestników z całego świata. Wśród nich znajduje się trzech Polaków, którzy regularnie odnajdują nowe komety. Są to: Arkadiusz Kubczak, który łącznie odnalazł już 15 komet SOHO, Eryk Banach (4 komety SOHO) oraz Michał Kusiak (23 komety SOHO oraz jeden obiekt sklasyfikowany jako kometa X).

Projekt SOHO Comets zajmuje się detekcją, katalogowaniem i publikacją informacji o odkrytych kometach. Uzyskane dane służą do lepszego scharakteryzowania modelu danej rodziny komet bądź zachowania pojedynczego obiektu.

Strona internetowa SOHO Comets dostępna jest pod adresem: http://sungrazer.nrl.navy.mil.(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-12-02
Komentarze
Polityka Prywatności