Pierścienie i księżyce Saturna w obiektywnie sondy Cassini

Dział: Kosmos

Wśród najnowszych zdjęć wykonanych przez sondę Cassini można znaleźć trzy niezwykłe fotografie ukazujące system pierścieni Saturna oraz satelity gazowego olbrzyma.

Na jednym ze zdjęć, zatytułowanym prze naukowców "Niebo gwieździste", widoczny jest słynny ze swoich gejzerów księżyc Enceladus. Fotografia została uzyskana 9 października bieżącego roku szerokokątną kamerą sondy Cassini, podczas gdy próbnik mijał księżyc w odległości 83 tysięcy kilometrów.

Kolejne zdjęcie, wykonane z odległości około miliona kilometrów 20 października, przedstawia dwa księżyce Saturna - Mimasa i Prometeusza - w otoczeniu pierścieni A, B i F. Rozdzielczość fotografii to 6 kilometrów na piksel.

Trzeci z obrazów powstał 21 października, gdy próbnik Cassini znajdował się w odległości miliona i 198 tysięcy kilometrów od planety. Na fotografii widoczna jest struktura pierścienia B.

Program Cassini-Huygens jest efektem współpracy NASA, ESA i Włoskiej Agencji Kosmicznej ASI. Celem trwające od 1997 roku misji jest badanie całego układu Saturna, drugiej pod względem wielkość planety Układu Słonecznego. W budowie lądownika Huygens, którego zadaniem było lądowanie na największym księżycu gazowego olbrzyma Tytanie, brali również udział polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-12-17
Komentarze
Polityka Prywatności