Luneta Galileusza i tajemnice astronomii

Dział: Fizyka

Współczesnym teleskopom, zarówno naziemnym, jak i kosmicznym poświęcony będzie wykład otwarty prof. dr hab. Edwina Wnuka z Instytutu Astronomii Wydziału Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Profesor zaprezentuje niektóre wyniki obserwacji wykonanych tymi teleskopami i przedstawi najważniejsze projekty instrumentów astronomicznych, które rozpoczną obserwacje w drugiej dekadzie XXI wieku. Wykład odbędzie się 7 stycznia w Poznaniu.

Jak przypomina prof. dr hab. Wnuk na stronach internetowych UAM, rok 2009 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii. W ten sposób zostanie uczczona 400-setna rocznica użycia teleskopu do obserwacji astronomicznych. W trakcie wykładu badacz przedstawi historię instrumentów astronomicznych, poczynając od lunety Galileusza.

"W 1609 roku Galileusz po raz pierwszy za pomocą lunety obserwował obiekty astronomiczne. Zobaczył kratery na Księżycu, stwierdził, iż Wenus, podobnie jak Księżyc, widoczna jest w różnych fazach. Obserwował także cztery największe księżyce Jowisza, nazwane później Księżycami Galileuszowymi. Luneta Galileusza była bardzo prostym instrumentem, ale wkrótce potem zaczęto budować coraz bardziej złożone teleskopy" - tłumaczy profesor.

Naukowiec dodaje, że średnice teleskopów, zarówno soczewkowych - czyli refraktorów, jak i lustrzanych - czyli reflektorów powoli wzrastały. W połowie XX wieku największy teleskop miał średnicę 5 metrów. Gwałtowny wzrost wielkości teleskopów ich możliwości obserwacyjnych nastąpił w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku i pierwszych latach XXI wieku. Pojawiły się teleskopy o średnicach luster 8-10 metrów. Na orbicie wokółziemskiej umieszczono teleskopy kosmiczne. Umożliwiło to astronomom na obserwacje obiektów bardzo dalekich, znajdujących się na krańcach Wszechświata. W najbliższych latach uruchomione zostaną jeszcze większe teleskopy, o średnicach 30-40 metrów, a także pojawią się teleskopy kosmiczne o znaczne większych możliwościach, w tym także następca teleskopu kosmicznego Hubble'a - James Webb Space Telescope o średnicy 6.5 metra.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-12-30
Komentarze
Polityka Prywatności