W 2008 roku więcej komet od Polaków odkryli tylko Chińczycy

Dział: Kosmos

W ubiegłym roku polscy poszukiwacze komet odkryli w projekcie "SOHO Sungrazing Comets" łącznie 35 nowych obiektów. Oznacza to, że grupa miłośników astronomii z naszego kraju zajęła w tej prawdziwie globalnej rywalizacji drugie miejsce.

Lepsi byli tylko Chińczycy, którzy odkryli łącznie 76 komet. Polskim obserwatorom udało się wyprzedzić grupy z takich krajów jak Niemcy, Stany Zjednoczone, Japonia, Australia czy Włochy. Michał Kusiak, miłośnika astronomii i współpracownik portalu Astronomia.pl, który na swoim koncie ma w sumie aż 27 odkryć, uważa że tak duży sukces jest efektem gwałtownego wzrostu zainteresowania poszukiwaniem komet w Polsce.

"W krótkim czasie udało się stworzyć na prawdę prężną grupę obserwatorów, która regularnie przeglądała nadsyłane dane oraz zdjęcia i w konsekwencji odkrywała nowe obiekty" - mówi Kusiak.

Większość z nowoodkrytych obiektów należy do grupy Kreutza. Są to komety o peryhelium (punkt na orbicie położony najbliżej Słońca) znajdującym się tuż przy fotosferze dziennej gwiazdy Ziemi. Tak małe odległości dzielące te obiekty i Słońce powodują, że zdecydowana większość Kreutzów ulega całkowitemu wyparowaniu i w ten sposób kończy swój żywot. W związku z tą charakterystyczną cechą obiekty z grupy Kreutza nazywane są też często kometami "muskającymi Słońce".

W projekcie "SOHO Sungrazing Comets" bierze udział około 100 uczestników z całego świata. Wśród Polaków znajdujących się w tej grupie wyróżniają się trzej miłośnicy astronomii, którzy regularnie odnajdują nowe komety. Są to: Arkadiusz Kubczak, który łącznie odnalazł już 16 komet SOHO, Eryk Banach (5 komet SOHO) oraz Michał Kusiak (27 komet SOHO). Należy przy tym zwrócić uwagę, że Eryk Banach jest najmłodszym na całym świecie uczestnikiem projektu.

Projekt SOHO Comets zajmuje się detekcją, katalogowaniem i publikacją informacji o odkrytych kometach. Uzyskane dane służą do lepszego scharakteryzowania modelu danej rodziny komet bądź zachowania pojedynczego obiektu. Strona internetowa SOHO Comets dostępna jest pod adresem http://sungrazer.nrl.navy.mil.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-01-06
Komentarze
Polityka Prywatności