Biznes elektroniczny

"Zastosowanie technologii elektronicznego biznesu umożliwia uniezależnienie od siebie przepływu w łańcuchu dostaw dwóch strumieni - strumienia przepływu informacji i strumienia przepływu produktów, które w tradycyjnym łańcuchu pozostają ze sobą w ścisłej zależności" - przekonuje w swojej pracy doktorskiej dr inż. Sergiusz Strykowski z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu .

"Transformacja łańcuchów dostaw w systemach logistycznych pod wpływem technologii elektronicznej" to praca, w której dr Strykowski skoncentrował się na łańcuchu dostaw od producenta wyrobów końcowych do ostatecznego nabywcy tych produktów. W takim łańcuchu producent znajduje się na początku strumienia przepływu produktów (pozycja dlań korzystna) i na końcu strumienia przepływu informacji (pozycja zła).

Zdaniem dra Strykowskiego, producent jest zainteresowany taką transformacją łańcucha dostaw, która zmieniłaby jego pozycję w strumieniu przepływu informacji, przy jednoczesnym zachowaniu pozycji w strumieniu przepływu produktów. Taka transformacja jest możliwa dzięki zastosowaniu technologii elektronicznego biznesu.

Celem pracy Strykowskiego było opracowanie matematycznych modeli transformacji łańcuchów dostaw pod wpływem zastosowania technologii elektronicznego biznesu. Ponadto poszukiwał on metody wyboru modelu transformacji przynoszącego największy zysk producentowi w warunkach danego systemu logistycznego.

"Wybór jest dokonywany na podstawie analizy granic, wyznaczających zakresy wartości parametrów opisujących rozważany system logistyczny, w obrębie których poszczególne transformacje dają nadzieję na osiągnięcie przez producenta najwyższego zysku" - tłumaczy Strykowski.

W pracy autor zaproponował pięć nowych modeli łańcuchów dostaw oraz opracował metodę SCT-EBT (ang. Supply Chain Transformation under the influence of Electronic Business Technologies) pozwalającą dokonać oceny poszczególnych modeli w warunkach określonych cech systemu logistycznego, w którym funkcjonuje rozważany łańcuch dostaw.

Praca zwyciężyła w I edycji konkursu "Nowe trendy" na najlepsze doktoraty z zakresu nauk ekonomicznych i zarządzania organizowanym przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych (FPiAKE).(PAP)

ostatnia zmiana: 2009-01-12
Komentarze
Polityka Prywatności