Świat nauki (archiwalne artykuły)

Od poniedziałku, 9 marca, w warszawskim Muzeum Techniki będzie można zobaczyć najnowocześniejsze, najbardziej innowacyjne i odkrywcze technologie, opracowane w minionym roku w polskich instytucjach i przedsiębiorstwach. XVI Giełda Polskich Wynalazków Nagrodzonych na Światowych Targach Wynalazczości potrwa do 15 marca.
Najnowsze analizy wskazują na konieczność ponownego przebadania materiałów, które można wykorzystać przy tworzeniu ogniw słonecznych. Według naukowców, dostępne dziś techniki laboratoryjne oraz przemysłowe pozwolą - być może - na produkcję wysoce wydajnych ogniw słonecznych z materiałów, które kilkadziesiąt lat temu przegrały wyścig technologiczny z krzemem, donosi "Environmental Science and Technology".
W dzisiejszych czasach użytkownicy chcą korzystać z urządzeń, które są bez przerwy podłączone do Sieci. W dzisiejszych czasach użytkownicy chcą korzystać z urządzeń, które są bez przerwy podłączone do Sieci.
Na świecie wzrasta popularność wideokonferencji w technologii video telepresence. Na rozwoju tych usług stracą linie lotnicze - w ciągu najbliższych trzech lat nawet ponad 10 mld dolarów - szacują analitycy firmy Gartner.
Nie jest wykluczone, że za kilka lat będzie możliwa produkcja prądu i energii cieplnej we własnej mikrosiłowni zainstalowanej w domu. Jednym z surowców wykorzystanych do produkcji energii mają być glony pochodzące z zakwitów w akwenach.
Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) będzie powiększony o 51 hektarów. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 72 mln zł, z czego 60 mln zł pochodzić będzie z programu Rozwój Polski Wschodniej. Parkiem zarządza w imieniu marszałka województwa Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego (RARR).
O fotonice, Internecie przyszłości, usługach sieciowych, technologiach ICT dla zdrowia, nanoelektronice i innych zagadnieniach z dziedziny nowoczesnych technologii rozmawiać będą specjaliści - przedstawiciele Unii Europejskiej podczas Ogólnopolskich Dni Informacyjnych Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych oraz Fotoniki w 7. Programie Ramowym.
Tworzenie warunków dla rozwoju nowych technologii to furtka do wyjścia z kryzysu gospodarczego - wskazuje wykładowca Uniwersytetu Stanforda, specjalista energetyki i budownictwa dr Piotr Moncarz.
Inżynierowie z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej stworzyli urządzenie przeznaczone do śledzenia ruchów gałki ocznej. Umożliwi ono sterowanie kursorem myszy komputera jedynie za pomocą ruchów gałki ocznej.
Inżynierowie z Politechniki Gdańskiej pracują nad specjalnym systemem monitoringu, który umożliwi maszynom automatyczne wykrywanie np. bójki, przekroczenia prędkości czy innych sytuacji niebezpiecznych.
Latający samochód - niewielki terenowy pojazd wyposażony w śmigło i skrzydło, takie jak w paralotni - wyruszył w środę z Londynu w wielką podróż, która ma się zakończyć w Timbuktu (Mali w północno-zachodniej Afryce).
Rząd chce, by Polska Grupa Energetyczna odpowiadała za budowę w Polsce jednej lub dwóch elektrownii jądrowych do 2020 roku - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.
"Zastosowanie technologii elektronicznego biznesu umożliwia uniezależnienie od siebie przepływu w łańcuchu dostaw dwóch strumieni - strumienia przepływu informacji i strumienia przepływu produktów, które w tradycyjnym łańcuchu pozostają ze sobą w ścisłej zależności" - przekonuje w swojej pracy doktorskiej dr inż. Sergiusz Strykowski z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu .
Dwie wysokosprawne minisiłownie wiatrowe skonstruowali dr Maciej Charkiewicz i prof. Leszek Romański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przy średnicy wirników do 2 m w zależności od siły wiatru mogą one generować prąd elektryczny o mocy do 1kW.
TwinDoor, system zmiennego otwierania pokrywy bagażnika zastosowany w nowej generacji Skody Superb został uznany za Techniczną Innowację Roku - poinformowały służby prasowe czeskiej firmy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności