Nie tylko sekwencja ma znaczenie

Dział: Genetyka

Bliźnięta jednojajowe są do siebie bardziej podobne niż dwujajowe nie tylko dzięki identycznej sekwencji DNA, ale również dzięki bardzo podobnemu wzorowi modyfikacji chemicznych DNA, które regulują aktywność genów - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Genetics".

Ekspresja (aktywność) genów jest regulowana przez wiele rodzajów chemicznych modyfikacji DNA. Jednym z rodzajów takich modyfikacji jest metylacja czyli przyłączanie grup metylowych do zasad azotowych nukleotydów budujących DNA.

Bliźnięta jednojajowe rozwijają się jako dwa płody z jednej zapłodnionej komórki jajowej. Przy pierwszych podziałach zygoty dochodzi do rozłączenia się zarodka na dwa, mające identyczny materiał genetyczny, są zawsze tej samej płci i odznaczają się znacznym podobieństwem. Bliźniaki dwujajowe rozwijają się z dwóch różnych zapłodnionych komórek jajowych. Od początku powstają jako dwa zarodki, mają różny materiał genetyczny. Mogą być różnej płci i nie zawsze są podobne do siebie.

Art Petronis wraz z kolegami z Centre for Addiction and Mental Health w Toronto przeprowadził pierwsze w historii badanie genomu pod kątem indywidualnych różnic w metylacji DNA u bliźniąt jedno- i dwu- jajowych.

Naukowcy wykazali, że bliźnięta dwujajowe, które mają różne genomy, mają również więcej różnic w metylacji DNA, niż bliźniaki jednojajowe z identycznym materiałem genetycznym. Autorzy pracy podkreślają, że różnice w dziedzicznym profilu metylacji DNA mogą w znaczący sposób przyczyniać się do różnic w naszym fenotypie (budowie i cechach organizmu). (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-01-20
Komentarze
Polityka Prywatności