Świat nauki (archiwalne artykuły)

Bliźnięta jednojajowe są do siebie bardziej podobne niż dwujajowe nie tylko dzięki identycznej sekwencji DNA, ale również dzięki bardzo podobnemu wzorowi modyfikacji chemicznych DNA, które regulują aktywność genów - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Genetics".
Gen o nazwie DREAM, który reguluje odczuwanie bólu ma również wpływ na procesy uczenia się i zapamiętywania - wykazali naukowcy z Hiszpanii i Austrii. Artykuł zamieszcza pismo "Current Biology".
W prywatnej klinice University College Hospital w Londynie w wyniku użycia techniki sztucznego zapłodnienia przyszła na świat dziewczynka, którą w fazie zarodka poddano badaniom genetycznym w celu wyeliminowania ryzyka dziedziczenia genów wywołujących raka piersi.
Dzięki testom przeprowadzonym jeszcze w okresie płodowym, urodziła się pierwsza w Wielkiej Brytanii dziewczynka uwolniona od genu sprzyjającego wystąpieniu raka piersi i jajnika.
Opracowano nową nieinwazyjną metodę wprowadzania genów do ośrodkowego układu u myszy - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Biotechnology". Są duże szanse, że pewnego dnia metoda ta zostanie zastosowana w terapii schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Lou Gehriga.
Odkryto kilka nowych genetycznych czynników ryzyka dla otyłości, większość z nich to geny aktywne w układzie nerwowym, co potwierdza rolę mózgu w kontroli pobierania pokarmu i naszej wagi - informują naukowcy z USA i Islandii na łamach pisma "Nature Genetics".
Dzięki metylacji naszego DNA wspomnienia mogą trwać przez całe życie - wynika z badań, o których informuje "New Scientist". Aby przypomnieć sobie określone wydarzenie, poszczególne neurony w naszym mózgu muszą zadziałać w określonej sekwencji - wymaga to odpowiednich połączeń między wydzielającymi neuroprzekaźniki synapsami neuronów.
Przyjazne organizmowi bakterie jelitowe spokrewnionych osób są do siebie podobne pod względem genetycznym - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Naukowcy z ośrodka Helmholtz w Monachium odkryli, że za przemianę materii, a więc także szybkość, z jaką spalamy pożywienie, odpowiadają cztery geny - pisze w piątek agencja Reutera.
Dziennik "New York Times" poinformował w czwartek, powołując się na raport opublikowany przez czasopismo naukowe "Nature", że możliwe jest odtwarzanie zaginionych gatunków zwierząt, w tym mamuta, którego wyhodowanie kosztowałoby ok. 10 mln dolarów.
Genom mamuta włochatego został zsekwencjonowany przez międzynarodowy zespół naukowców. Zdaniem badaczy, dzięki temu osiągnięciu lepiej poznamy ewolucję mamutów i słoni. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze tygodnika "Nature".
Rada Ministrów zaakceptowała ramowe stanowisko dotyczące organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO), zgodnie z którym w Polsce będzie można prowadzić badania nad GMO - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Australijskie kangury są genetycznie podobne do człowieka, a pojawiły się na ewolucyjnej scenie w Chinach - podali we wtorek australijscy naukowcy.
Od wielu lat toczy się dyskusja na temat żywności genetycznie modyfikowanej. Zespół naukowców z Katedry Technologii i Organizacji Żywienia Akademii Morskiej w Gdyni przeprowadził badania dotyczące stopnia uznania przez konsumenckiej tego rodzaju żywności.
Hodowane z myślą o maksymalnej produktywności kury straciły cenne zróżnicowanie genów, które mieli ich przodkowie - informuje "New Scientist". Zespół Billa Muira z Purdue University w West Lafayette (stan Indiana) zajął się badaniem sekwencji genomu współczesnej kury pod kątem genetycznej różnorodności.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności