Ludzkie szkielety sprzed 5 tys. lat odkryte w Iranie

Dział: Archeologia

Podczas zakończonego kolejnego sezonu wykopalisk w pozostałościach starożytnego Spalonego Miasta w Iranie archeolodzy odkryli 52 ludzkie szkielety - donosi serwis internetowy Tehran Times.

Odkrycia dokonał zespół naukowców pod kierunkiem dr Mansura Sajjadi'ego na cmentarzysku należącym do Spalonego Miasta sprzed 5200 lat, którego pozostałości znajdują się na terenie prowincji Beludżystan i Sistan w południowo-wschodnim Iranie.

Jak poinformował Farzad Foruzanfar, antropolog wchodzący w skład zespołu naukowców pracujących na stanowisku, wśród znalezisk znajduje się 12 szkieletów należących do dzieci oraz szczątki noworodka.

Podczas poprzednich sezonów prac wykopaliskowych odnaleziono dużą liczbę grobów dzieci, czego przyczyną - zdaniem F. Foruzanfara - w starożytności była duża śmiertelność wśród dzieci, spowodowana chorobami zakaźnymi.

Wśród odkrytych szczątków znajdują się też trzy szkielety kobiet i cztery szkielety mężczyzn, którzy zmarli w wieku ok. 45-60 lat. Dla naukowców właśnie one określają długość życia mieszkańców Spalonego Miasta sprzed 5 tys. lat.

Spalone Miasto (Shahr-e Sookhteh) powstało w ok. 3200 r. p.n.e. i istniało przez 1200 lat, a jego ruiny znajdują się 57 kilometrów od miasta Zabol. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-02-02
Komentarze
Polityka Prywatności