Neandertalczycy byliby dobrymi dawcami krwi

Dział: Biologia

Wśród neandertalczyków, wymarłych krewniaków ludzi współczesnych, mogła dominować grupa krwi zero - informują naukowcy na łamach pisma "BMC Biology".

Badania prowadzone były na dwóch szkieletach neandertalczyków sprzed 45 tys. lat. Wykazały one, że oba osobniki miały grupę krwi zero. Naukowcy, pod kierunkiem Carlesa Lalueza-Foxa, genetyka z Uniwersytetu w Barcelonie, stwierdzili to, analizując próbki DNA pobrane ze szkieletów.

Ludzie, u których występuje grupa zero, są idealnymi dawcami krwi, ponieważ ich krew może być przetoczona każdej innej osobie.

W tego typu analizach bardzo łatwo może dojść do zanieczyszczenia próbek przez DNA badającego. Dlatego, oprócz stosowania ubrań ochronnych, badania przeprowadzone w dwóch niezależnych laboratoriach.

Naukowcy nie twierdzą, że wszyscy neandertalczycy mieli grupę zero. Mogły u nich występować również pozostałe typy. Jednak wydaje się, że grupa zero mogła dominować.

"To interesujące odkrycie, ponieważ obecnie grupa zero dominuje u rdzennych Amerykanów" - komentuje John Hawks, antropolog z University of Wisconsin w Madison w Stanach Zjednoczonych. Jak dodaje, nie oznacza to wcale bliższego pokrewieństwa etnicznego. Być może w obu przypadkach wpływ wywarło środowisko naturalne i rodzaje chorób, które eliminowały osobniki o innych grupach krwi.

Wcześniejsze badania wskazywały, że mutacja odpowiedzialna za grupę zero pojawiła się około miliona lat temu, prawdopodobnie u wspólnego przodka człowieka i neandertalczyka. Dobór naturalny faworyzuje niekiedy konkretną grupę krwi. Uważa się, że grupa zero związana jest na przykład z większą odpornością na malarię, ale też z podatnością na bakterie powodujące cholerę czy chorobę wrzodową żołądka.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-02-04
Komentarze
Polityka Prywatności