Świat nauki (archiwalne artykuły)

Żyjące w głębi amerykańskich Wielkich Jezior organizmy przypominają te, które zamieszkują kominy hydrotermalne na dnie oceanów i zimne jeziora pod lodem - informuje "New Scientist".
Życie seksualne i rozmnażanie najwcześniejszych kręgowców mogło bardziej przypominać nasze, niż dotąd przypuszczano- informuje "New Scientist".
Ekspedycja mająca na celu poszukiwanie "człowieka śniegu" w Górskiej Szorii, na południu obwodu Kemerowskiego (Syberia), została zaplanowana na czerwiec 2009 roku - poinformował szef wyprawy, etnograf z Uniwersytetu w Kemerowie Walerij Kimiejew.
Rekin słoniowy (hakonos), którego przodkowie wyewoluowali już około 450 milionów lat temu to najstarszy kręgowiec, który widział świat w kolorze, podobnie jak ludzie - informuje "New Scientist".
Według naukowców, azjatyckie kraby z gatunku Eriocheir sinensis, które przeprowadziły w ostatnich latach prawdziwą inwazję holenderskich i brytyjskich wybrzeży można jeść i tym samym ograniczać ich liczebność - informuje "Environmental Science and Technology".
Witamina D wpływa na siłę mięśni i ich wytrzymałość na zmęczenie u nastoletnich dziewczynek - wynika z brytyjskich badań, o których informuje pismo "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism" (JCEM).
Ośmiornice mają sześć "rąk" i dwie "nogi", a nie zwykłe macki- ogłosili w Weronie włoscy naukowcy, którzy wraz z badaczami z zagranicy przeprowadzili badania i obserwacje w 20 wielkich akwariach w różnych krajach.
W Rzymie armia nietoperzy zostanie zmobilizowana do walki z komarami - taką decyzję podjął zarząd domów komunalnych w reakcji na narzekania mieszkańców, którzy od lat zmagają się z plagą owadów.
Żyjące w Ameryce Południowej małpki marmozety porozumiewają się między sobą odmiennie w zależności od grupy, do której należą. To jeden z nielicznych przypadków, kiedy zaobserwowano występowanie dialektów u małp - informują naukowcy w "American Journal of Primatology".
Trzy różne rodziny ryb okazały się jedną rodziną - samce i samice wyglądają w niej jak odmienne gatunki a młode osobniki nie sa podobne ani do samca, ani do samicy - informuje "New Scientist".
W świecie ryb członkowie grupy są równie ważni jak liderzy, a ich wzajemne interakcje określają rolę społeczną w grupie - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Current Biology".
Wśród neandertalczyków, wymarłych krewniaków ludzi współczesnych, mogła dominować grupa krwi zero - informują naukowcy na łamach pisma "BMC Biology".
Małpy nie tylko potrafią posługiwać się kamieniami jako narzędziami; umieją też wybierać narzędzia z najlepszego surowca. Żeby dobrać się do smacznego orzecha palmowego, trzeba najpierw rozbić jego twardą łupinę.
Aby zapewnić sukces reprodukcyjny, plemniki stosują wszelkie dostępne sposoby - informuje "New Scientist". Wiadomo na przykład, że plemniki szympansów, które nie grzeszą wiernością, są szybsze i sprawniejsze niż w przypadku niemal monogamicznych goryli.
Neurony pobrane z żeńskiego mózgu są bardziej odporne na głodzenie niż neurony męskie - wynika z pracy na łamach pisma "Journal of Biological Chemistry".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności