W piątek zakrycie jasnej gwiazdy przez Księżyc

Dział: Kosmos

W piątek wieczorem, 6 lutego, będzie można dojrzeć zakrycie stosunkowo jasnej gwiazdy przez Księżyc - informuje dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Jak wyjaśnia dr Olech, Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich.

Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z zakryciem brzegowym, w którym Księżyc "muska" obiekt. Wtedy gwiazda, chowając się za wzniesienia na powierzchni Srebrnego Globu, wielokrotnie "mruga".

Do zakrycia stosunkowo jasnej gwiazdy dojdzie właśnie w najbliższy piątek, ok. godz. 20-21 naszego czasu. Zakrywaną gwiazdą będzie Mebsuta oznaczona grecką literą epsilon i leżąca w gwiazdozbiorze Bliźniąt (łac. Gemini). Jej jasność to 3.1 wielkości gwiazdowej, co oznacza, że gwiazda jest bez problemów widoczna gołym okiem.

Co ważne, warunki do obserwacji będą bardzo dobre. Przede wszystkim, do zakrycia dojdzie przy ciemnym brzegu tarczy Księżyca, który znajduje się 4 dni przed pełnią. Dodatkowo, oba obiekty będą znajdować się wysoko, bo aż ponad 60 stopni nad horyzontem.

Choć zakrycie będzie widoczne gołym okiem, do obserwacji warto użyć teleskopu, lunety lub lornetki umieszczonej na statywie i to bez konieczności stosowania dużych instrumentów i dużych powiększeń. Jak zapewnia dr Olech, zjawisko bardzo efektownie wygląda nawet przy powiększeniach na poziomie 10-20x.(PAP)

ostatnia zmiana: 2009-02-06
Komentarze
Polityka Prywatności