Ponad 200 inskrypcji hieratycznych wykonanych w czasie budowy słynnej tarasowej świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie odkryli polscy archeolodzy.
"Napisy wykonywano czerwoną farbą przy pomocy pędzli. Barwnikiem była zapewne ochra. Zarejestrowaliśmy głównie pismo hieratyczne (pismo staroegipskie różniące się od hieroglifów uproszczoną formą znaków - PAP) z elementami kursywy hieroglificznej. Była to uproszczona pod względem zapisu, dostosowana do szybkiego notowania odmiana pisma hieroglificznego" - informuje mgr Dawid F. Wieczorek, doktorant w Instytucie Archeologii UW, który opracowuje opisywane inskrypcje.
Wyróżniono dwa rodzaje napisów - mniejsze malowane cienkim pędzelkiem mierzą około 10 na 15 cm, a większe 20 na 30 cm. Te drugie, zdaniem egiptologa, wykonywano w kamieniołomie tuż po wykuciu bloku kamiennego. Były zdecydowanie większe, aby nie zostały zamazane podczas transportu na miejsce przeznaczenia. Mniejsze notatki wykonywano w związku z nadzorem prac konstrukcyjnych już na placu budowy.
"Znalezione przez nas inskrypcje są bardzo zwięzłe. Nadzorcy zapisywali niezbędne dla nich informacje w procesie konstruowania świątyni. Jak dotąd w największej liczbie znajdowane są daty dzienne, ale być może także nazwy brygad budowlanych odpowiedzialnych za konkretny fragment budowy" - mówi Wieczorek.
Większość napisów wykonanych przez budowniczych uległa bezpowrotnemu zniszczeniu w momencie, gdy artyści wykonywali płaskorzeźby na ścianach świątyni.
Jak dotychczas najwięcej inskrypcji architektonicznych datowanych na czasy Nowego Państwa (1550-1069 lat p.n.e.) pochodzi ze świątyni Totmesa III znalezionej przez polskich archeologów w latach 60. XX wieku, usytuowanej tuż obok słynnej tarasowej konstrukcji królowej Hatszepsut.
Tradycja znakowania bloków podczas inwestycji budowlanych w starożytnym Egipcie sięga już okresu Starego Państwa. Inskrypcje tego typu znaleziono między innymi wewnątrz największej piramidy egipskiej przypisywanej Cheopsowi w Giza.(PAP)