We wrześniu w Krakowie 40. Zjazd Fizyków Polskich

Dział: Fizyka

6 wrześnie rozpocznie się w Krakowie 40. jubileuszowy Zjazd Fizyków Polskich. Organizatorzy spodziewają się kilkuset gości, w tym także zagranicznych. Swój udział potwierdzili już wstępnie dwaj laureaci Nagrody Nobla- prof. J. Georg Bednorz z Niemiec (Nobel 1987 za odkrycie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w tlenkach metali) oraz prof. Albert Fert z Francji (z Peterem Grunbergiem Nobel 2007 za odkrycie gigantycznego magnetooporu).

Zjazd potrwa sześć dni. Referaty dotyczyć będą wielu, związanych z fizyką dziedzin - w tym m.in. energetyki, astrofizyki i historii wczesnego Wszechświata, fizyki atomowej, matematycznej, medycznej, ciała stałego, miękkiej materii, oddziaływań elementarnych, grawitacji kwantowej, optyki, teorii strun, zderzeń ciężkich jonów oraz nauczania i dydaktyki fizyki. Tej ostatniej będzie w całości poświęcony pierwszy dzień zjazdu.

W dniu tym odbędzie się specjalna sesja nauczycielska, a w jej ramach warsztaty z e-learningu, pokazy dydaktyczne, a także m.in. prezentacje autorów najlepszych modelowych scenariuszy lekcji z fizyki współczesnej, wyłonionych w konkursie dla nauczycieli "Fizyka współczesna wokół nas".

W czasie trwania Zjazdu odbędą się ponadto dwie sesje panelowe poświęcone nauczaniu fizyki (w sumie będzie ich osiem), sytuacji w szkolnictwie oraz funkcjonujących środkach zaradczych (zajęcia pozalekcyjne, konkursy, warsztaty, festiwale, Internet). W planie jest także zorganizowanie podczas Zjazdu stałego punktu spotkań nauczycieli - miejsca dyskusji i konsultacji z fizykami.

Organizatorem Zjazdu jest Polskie Towarzystwo Fizyczne, a współorganizatorzy to Oddział Krakowski PTF, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Akademia Górniczo- Hutnicza, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Zjazdy polskich fizyków odbywają się co dwa lata w różnych miastach. Poprzedni miał miejsce we wrześniu w Szczecinie. Streszczenia wystąpień publikowane są w wydawanym przez PTF dwumiesięczniku "Postępy fizyki". (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-02-12
Komentarze
Polityka Prywatności