Świat nauki (archiwalne artykuły)

90 lat temu odbyła się ekspedycja astronomów w celu obserwacji zaćmienia Słońca i eksperymentalnego sprawdzenia ogólnej teorii względności Einsteina. Astronomowie mierzyli przesunięcia gwiazd widocznych obok zaćmionego Słońca w stosunku do ich prawdziwej pozycji.
Ostatni z kompletu elektromagnesów, z których składa się tunel akceleratora cząstek LHC, został zainstalowany pod ziemią w ośrodku badawczym pod Genewą - poinformowało biuro prasowe Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).
Nową, unikalną w skali kraju, dziedzinę badań nad interfejsami mózg-komputer (Brain Computer Interfaces BCI) rozwija dr Rafał Kuś z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (UW), stypendysta programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP).
Najważniejsze żeby nie przeszkadzać - tak o odkrywaniu fizyki przez najmłodszych mówi Andrzej Karbowski z Zakładu Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Przypominamy, że do 30 kwietnia w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej prowadzony jest cykl wykładów pt. “Magnetic fields for science: Selected topics of condensed matter physics from experimentalist’s viewpoint” wygłosi dr hab. Marek Potemski z Grenoble High Magnetic Field Laboratory. Wykłady odbędą się w sali 320a bud. A1 w godz. 13.15-15.00. Wykłady zostaną wygłoszone w języku angielskim.
Pojęcie temperatury i ciepła, sposoby przepływu ciepła przez konwekcję, przewodnictwo cieplne i promieniowanie - to główne wątki popularnonaukowego wykładu z termodynamiki, jakie odbędzie się 4 kwietnia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
W Stanach Zjednoczonych zakończono budowę największego w świecie kompleksu do prowadzenia eksperymentów nad uzyskaniem reakcji syntezy jądrowej przy pomocy laserów. Rozpoczęta w 1997 roku budowa kosztowała 3,5 miliarda dolarów.
Choć zimna fuzja, czyli reakcja termojądrowa w temperaturze pokojowej od lat jest uważana za modelową naukową brednię, nowe doniesienia wskazują, że może być nieco inaczej - informuje "New Scientist".
Sekcja Młodych Polskiego Towarzystwa Fizycznego i Koło Naukowe Fizyków Uniwersytetu Śląskiego zapraszają studentów i doktorantów oraz wszystkich innych zainteresowanych na VIII Ogólnopolską Konferencję Kół Naukowych Fizyków "Piknik Naukowy 2009". Spotkanie odbędzie się w dniach 23- 26 kwietnia 2009 roku w Brennej.
Fizycy z Uniwersytetu w Białymstoku jako pierwsi w północno-wschodniej Polsce będą kształcić studentów w nowej specjalności: fizyka medyczna. Pomogą im w tym lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii (BCO).
Warszawskie Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk rozpoczęło nabór na płatne staże naukowe. Instytut zaprasza do współpracy studentów kierunków ścisłych z III, VI i V roku studiów.
W podziemiach Watykanu znajduje się bomba z antymaterią wyprodukowaną w CERN. Na miejsce przybywa profesor Harvardu. Wokół tego wątku osadzona jest fabuła filmu pt. "Anioły i demony" - ekranizacji bestsellerowej powieści Dana Browna, która 15 maja trafi do polskich kin.
Przekraczające 1000 gigapaskali ciśnienie, które sprawia, że diamenty stają się cieczą, udało się ustalić z wyjątkowa dokładnością - informuje serwis "Eurek Alert.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka nagrodziła zwycięzców konkursu "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach".
6 wrześnie rozpocznie się w Krakowie 40. jubileuszowy Zjazd Fizyków Polskich. Organizatorzy spodziewają się kilkuset gości, w tym także zagranicznych. Swój udział potwierdzili już wstępnie dwaj laureaci Nagrody Nobla- prof. J. Georg Bednorz z Niemiec (Nobel 1987 za odkrycie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w tlenkach metali) oraz prof. Albert Fert z Francji (z Peterem Grunbergiem Nobel 2007 za odkrycie gigantycznego magnetooporu).
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności