Naukowcy odkryli pierwotną fasadę Wielkiej Piramidy na terenie pozostałości Uxmal - miasta Majów w Meksyku - donosi serwis internetowy Instituto National de Antropologia e Historia.
Większość budowli Uxmal, miasta Majów znajdującego się w północnej części Półwyspu Jukatańskiego na terenie Meksyku, została zbudowana w stylu Puuc, dominującym w budowlach Majów w regionie o tej samej nazwie na Jukatanie w okresie około 900-1100 r. n.e.).
Zdaniem archeologów, odkryty fragment pierwotnej fasady piramidy pochodzi z okresu 250-500 r. n.e. i znacznie wyprzedza surowością i prostotą wykonania późniejsze dokonania Majów w pracach wykończeniowych ich budowli.
Jak poinformował Jose Huchim Herrera, kierownik projektu archeologicznego, znalezisko jest pierwszym tego typu w Uxmal i świadczy o ewolucji stylu w architekturze Majów, od sztukaterii wykonanych w grubej warstwie barwionego stiuku do dekoracji z precyzyjnie rzeźbionych kamieni pokrytych cienką warstwą stiuku.
Odkrycie w Uxmal pozwala udokumentować zastosowanie przez Majów grubej warstwy barwionego stiuku, dzięki zachowanym fragmentom pierwotnej fasady Wielkiej Piramidy w kolorze czerwonym, niebieskim i czarnym.
Po zakończeniu badań zdjęty fragment zewnętrznej warstwy fasady zostanie ponownie nałożony na miejsce, by uniknąć zmian strukturalnych w konstrukcji piramidy. (PAP)