Naukowcy przeanalizowali czteroletnie obserwacje wykonane przez sondę kosmiczną Cassini i wykonali mapę wydm na powierzchni Tytana, największego księżyca Saturna. Tytan jest dużym satelitą i w przeciwieństwie do ziemskiego Księżyca posiada własną atmosferę.
"Na Tytanie jest niewiele chmur, a więc ustalenie na ich podstawie w którym kierunku wieją wiatry nie jest proste, ale badanie kierunków ułożenia wydm piaskowych pozwala wysnuć wnioski na ten temat", tłumaczy Ralph Lorentz z John Hopkins University Applied Physics Laboratory in Laurel w Stanach Zjednoczonych, naukowiec zajmujący się danymi z radaru sondy Cassini.
Uważa się, że wydmy na Tytanie zbudowane są z piaskowych ziaren węglowodorów pochodzących prawdopodobnie z organicznych związków chemicznych zawartych w atmosferze. Wydmy tworzą się w okolicach równika, być może dlatego, że panują tam bardziej suche warunki, co ułatwia wiatrom przemieszczanie ziaren. W okolicach dalszych od równika występują jeziora i mogą tam panować bardziej "mokre" warunki z węglowodorami w postaci ciekłej.
W ramach obserwacji wykonano mapy około 16 tysięcy fragmentów wydm sfotografowanych na mniej więcej 20 obrazach radarowych. Sonda Cassini działa obecnie w ramach przedłużonego programu swojej misji w ramach badania Saturna i jego księżyców. Tytana minie ponownie w dniu 27 marca.
Cassini to misja kosmiczna wykonywana we współpracy amerykańsko- europejskiej. (PAP)