W Wielkich Jeziorach kryją się ekstremalne ekosystemy

Dział: Biologia

Żyjące w głębi amerykańskich Wielkich Jezior organizmy przypominają te, które zamieszkują kominy hydrotermalne na dnie oceanów i zimne jeziora pod lodem - informuje "New Scientist".

Na głębokości około 20 metrów pod powierzchnią Wielkich Jezior występują zagłębienia w dnie - leje krasowe, wypełnione solanką. Zespół Stevena Ruberga z National Oceanic and Atmospheric Administration odkrył, że żyją w nich niezwykłe wspólnoty mikroskopijnych bakterii, przypominających organizmy zamieszkujące jeziora ukryte pod lodem Antarktydy oraz oceaniczne kominy hydrotermalne, z których wydobywa się gorąca woda.

Obecność na dnie jezior lejowatych zagłębień o średnicy sięgającej 100 metrów wykryto w roku 2001, podczas sonarowych poszukiwań wraków statków. Powstały dzięki działaniu przenikającej z podłoża wody, która rozpuszcza wapienne skały. Woda ta zawiera dużo siarczanów i chlorków, a mało tlenu, co sprawia, że zamieszkują ją zupełnie inne organizmy niż zimne części jeziora. Nie ma tam ryb ani planktonu, za to są zbite "maty" fotosyntetyzujących sinic, które zamiast tlenu korzystają z siarki i wydzielają siarkowodór, gaz o zapachu zgniłych jaj. W głębszych lejach, gdzie światła jest za mało na fotosyntezę, bakterie wykorzystują siarkę w procesach chemosyntezy.

Naukowcy na razie nie potrafią odpowiedzieć, w jaki sposób te same gatunki bakterie skolonizowały zarówno głębiny oceanów, ukryte pod lodem jeziora,, jak i zagłębienie w dnie Wielkich Jezior.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-03-06
Komentarze
Polityka Prywatności