Zespół archeologów z Warszawy od trzech lat prowadzi ratownicze badania wykopaliskowe na starożytnym cmentarzysku w Pomietowie (gmina Dolice).
"Zlokalizowaliśmy również wiele obiektów związanych z obrzędami - groby symboliczne, tzw. samotne naczynia, miejsca sypania popiołu ze stosów ciałopalnych czy bruki kamienne. Wszystkie te elementy stanowiły integralną część cmentarzyska" - mówi Nowakowska.
Dla archeologów ciekawe jest występowanie ceramiki guzowej - na tej podstawie datują stanowisko już na schyłek III okresu epoki brązu. Cmentarzysko w Pomietowie miałoby zatem kluczowe znaczenie dla badań nad początkami i rozwojem kultury łużyckiej na Pomorzu Zachodnim.
"Biorąc pod uwagę dzisiejszy stan badań, stanowisko w Dolicach jest jednym z najdalej na północ wysuniętym miejscem z ceramiką wskazującą na sam początek zasiedlenia tych terenów przez ludność kultury łużyckiej" - stwierdza Nowakowska.
Równina Pyrzycko Stargardzka - część Niziny Szczecińskiej - gdzie znajduje się stanowisko, należy do terenów, przez które w pradziejach przechodziły ważne szlaki komunikacyjne łączące strefę południową ze strefą nordyjską - północnoeuropejską. Dzięki analizie materiału będzie możliwe prześledzenie dalekosiężnych kontaktów.
W ciągu minionych sezonów badawczych wykonano liczne analizy antropologiczne i archeozologiczne szczątków kostnych znajdowanych w popielnicach oraz analizy paleobotaniczne próbek ziemi. Podsumowanie wyników badań pozwoli porównać obrzędowość sakralną cmentarzyska w Pomietowie z innymi nekropolami kultury łużyckiej.
Archeolodzy obawiają się jednak, że w najbliższym sezonie badania się nie odbędą z powodu kryzysu finansowego. Dotychczas finansowane były głównie środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)