Pancerze lodowe Arktyki i Antarktyki tracą masę

Dział: Ekologia

W Arktyce i Antarktyce ubywa zapasów śniegu i lodu, co wywiera wpływ na stan flory i fauny w tych regionach, a także globalną cyrkulację oceaniczną i atmosferyczną oraz poziom mórz.

Do wniosku takiego doprowadziły nowe badania dotyczące poważnych następstw globalnego ocieplenia dla Arktyki i Antarktyki, przeprowadzone w ramach Międzynarodowego Roku Polarnego 2007-2008.

W opublikowanym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku wspólnym raporcie Światowej Organizacji Meteorologicznej i Międzynarodowej Rady ds. Nauki, zatytułowanym "Współczesny stan badań polarnych", zwraca się uwagę na to, że globalne środowisko naturalne zmienia się znacznie szybciej, niż kiedykolwiek w historii ludzkości. Grenlandzki i antarktyczny pancerze lodowe tracą masę, co przyczynia się do podnoszenia poziomu mórz.

W Arktyce w okresie lata 2007 i 2008 r. roczne minimum rozprzestrzenia morskich paków lodowych osiągnęło najniższy wskaźnik w ciągu ponad 30-letniego okresu obserwacji z satelitów. Naukowcy zarejestrowali nie notowaną prędkość dryfowania lodów w basenie Arktycznym.

W następstwie globalnego ocieplenia obserwuje się zmiany roślinności w Arktyce, co wywiera wpływ na stan pogłowia trawożernych zwierząt oraz na myślistwo - podkreśla dokument. Podaje on również, że wskutek globalnego ocieplenia południowe morza i oceany nagrzały się bardziej niż średnio światowe morza i oceany.

Liczne wnioski, jakie wyciągnięto w trakcie Międzynarodowego Roku Polarnego, są wynikiem realizacji przeszło 160 projektów naukowych, przygotowanych na podstawie pomysłów badaczy z ponad 60 krajów świata. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-03-10
Komentarze
Polityka Prywatności