Badania archeologiczne potwierdzą czy odnaleziono podest Kopernika

Dział: Archeologia

Badania archeologiczne mają potwierdzić czy we wskazanych przez georadar miejscach pod ziemią we Fromborku może się znajdować podest obserwacyjny Mikołaja Kopernika, tak zwane pavimentum.

Georadar wskazał dwie struktury podziemne, najprawdopodobniej wykonane ludzką ręką. Badania archeologiczne miałyby się rozpocząć w tym sezonie - poinformował Szymon Drej z urzędu marszałkowskiego w Olsztynie.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas powiedział, że samorząd województwa deklaruje dalsze wsparcie w poszukiwaniach cennego podestu. "Odnalezienie pavimentum będzie stanowić znakomitą atrakcję promującą nasz region i jego najsłynniejszego mieszkańca - Mikołaja Kopernika" - podkreślił Protas.

W styczniu naukowiec Polskiej Akademii Nauk z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania w Toruniu dr Piotr Lamparski przeprowadzał w części ogrodowej kanonii św. Stanisława we Fromborku badania georadarem.

Georadar, który prześwietlał ziemię na głębokość 2 metrów, obrazy widoczne na monitorze zapisywał na dysku. Z szeregu równoległych planów zbudowano trójwymiarowe modele obiektów znajdujących się na ziemi, następnie dokonano interpretacji obiektów widocznych na obrazie.

Na podstawie badań zlokalizowano dwie struktury podziemne, które prawdopodobnie zostały wykonane ludzką ręką. Jedno ze znalezisk może okazać się poszukiwanym pavimentum Kopernika.

Znawcy zagadnienia uważają, że pavimentum Kopernika był podest o wymiarach dwa na półtora metra. Najprawdopodobniej była to posadzka na podmurówce ceglanej z szyną. W szynie były otwory, w których Kopernik albo jego służba mocowała instrumenty.(PAP)

ostatnia zmiana: 2009-03-16
Komentarze
Polityka Prywatności