Archeolodzy rozpoczęli podwodne prace wykopaliskowe na prehistorycznym stanowisku u wybrzeży Turcji - donosi serwis internetowy Balkan Travellers.
Według prof. Erkanala, stanowisko było zamieszkane już około 6 tys. lat temu i jest jednym z najstarszych znanych portów, zbudowanych na wybrzeżach Morza Egejskiego. Duża część portu - łącznie z jego umocnieniami obronnymi - znalazła się pod wodą w wyniku wielkiego trzęsienia ziemi w 700 r. p.n.e.
Na stanowisku Limantepe naukowcy zidentyfikowali warstwy pochodzące z trzech różnych okresów. Najstarsza pochodzi z wczesnej epoki brązu (od III tysiąclecia p.n.e.), druga z okresu środkowej epoki brązu (I połowa II tysiąclecia p.n.e.).
Trzecia warstwa pochodzi z młodszej epoki brązu (XIV-XIII w. p.n.e.), a niektóre odkryte artefakty z tego okresu sugerują bliskie związki z kulturą mykeńską (ok. 1600-1100 r. p.n.e.).
Zainteresowanie stanowiskiem wzrosło w 2007 roku, kiedy archeolodzy wydobyli z dna morskiego pozostałości drewnianej kotwicy z VII w. p.n.e.
Obecne badania prowadzą tureccy naukowcy we współpracy z ekspertami w dziedzinie podwodnych wykopalisk z Uniwersytetu w Hajfie, w Izraelu.(PAP)