Ciekawe odkrycie archeologiczne w Tadżykistanie

Dział: Archeologia

W pobliżu starej tadżyckiej osady Tudakawsz, w obwodzie Kuliabskim, dokonano interesującego odkrycia archeologicznego. Podczas prowadzenia prac ziemnych grupa miejscowych mieszkańców przypadkowo natknęła się na dobrze zachowany szkielet młodego mężczyzny, który miał około 2 metry wzrostu.

Na kości palca zachował się pierścień o oryginalnym kształcie.

Rektor Uniwersytetu Kuliabskiego, Karimdżon Kodiri i jego studenci - przyszli archeolodzy, przeprowadzili wstępne prace wykopaliskowe, w trakcie których znaleźli kilka glinianych dzbanów. Na podstawie położenie szkieletu, który leżał twarzą skierowaną do ziemi, doszli do wniosku, że mężczyzna nie został pochowany, lecz zabity podczas bitwy.

Naukowcy nie wykluczają, że szkielet i znajdujące się obok niego artefakty pochodzą z epoki brązu - z ok. 2,5 tysięcznego roku p.n.e.

"W regionie kuliabskim, gdzie od dawna już prowadzimy prace wykopaliskowe, odkryto sporo pamiątek z epoki brązu, w tym cmentarzyska i całe grodziska" - powiedział kierownik wydziału archeologii Instytutu Historii, Archeologii i Etnografii Tadżyckiej Akademii Nauk Jusuf Jakubow. "Znajdowaliśmy także szczątki naszych pradawnych przodków, jednak tak dobrze zachowanego, nietkniętego szkieletu dotychczas nie odkryto" - dodał naukowiec.

W najbliższym czasie do miejscowości Tudakawsz uda się ekspedycja, która przeprowadzi bardziej szczegółowe badania miejsca odkrycia szkieletu. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-04-09
Komentarze
Polityka Prywatności