Naukowcy po raz pierwszy zdołali zbadać kod genetyczny bardzo rzadko spotykanych w przyrodzie panter dalekowschodnich, a także wyciągnąć pierwsze wnioski dotyczące zachowania tego podgatunku w naturalnym dla niego środowisku.
Według koordynatora programu Siergieja Aramiliewa, na razie uzyskane dane potwierdzają wcześniejsze informacje o stabilizacji liczebności i normalnej strukturze płciowej populacji dalekowschodnich panter". Na podstawie próbek DNA naukowcy zdołali ustalić istnienie 18 samców i 19 samic. Wyniki te uzyskano po analizie próbek DNA, które zebrano w rejonie Chasańskim w latach 2000-2008.
W minionych 40 latach populacja dalekowschodnich panter w przybliżeniu utrzymywała się na jednakowym poziomie. Z obliczeń wynika, że na wolności pozostało zaledwie 30-35 tych drapieżników. Dla ich ochrony rok temu w rejonie Chasańskim utworzono federalny rezerwat "Lampart", który połączył dwa dotychczas istniejące - "Barsowy" i "Płaskowyż Borysowski". W tym roku dołączony zostanie do niego także rezerwat "Cedrowy". (PAP)