Już na początku maja zacznie się drugi etap badań terenowych polsko - syryjskiej misji wykopaliskowej kierowanej przez prof. Rafała Kolińskiego z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Podczas badań w ostatnim sezonie odsłonięto budowlę o nieustalonym jak dotąd charakterze, datowaną na okres post-akadyjski (XXI wiek p.n.e.). Tworzyły ją: brukowany dziedziniec i co najmniej osiem pomieszczeń. Ściany wykonano z suszonych na słońcu cegieł mułowych. W sąsiedztwie budowli archeolodzy zlokalizowali pozostałości zabudowań o charakterze gospodarczym w postaci pieców chlebowych czy pieca ceramicznego.
"Północna Mezopotamia od zarania cywilizacji przecięta była szlakami komunikacyjnymi prowadzącymi z żyznego, ale ubogiego w surowce południa, do bogatej w metale i drewno Anatolii. Cztery tysiące lat temu karawany jucznych osłów prowadzone przez kupców z Aszur wiozły do dzisiejszej Turcji cynę z terenu Kazachstanu, lapis lazuli z Afganistanu, i wymieniały z mieszkańcami Anatolii na złoto i srebro - mówi prof. Koliński. - Handel regulowany był umowami międzynarodowymi, a wzdłuż szlaków powstawały kwitnące miasta i osady. W czasach perskich dawne trakty zastąpiła Droga Królewska, stanowiąca jedno z odgałęzień Jedwabnego Szlaku".
W nadchodzącym sezonie poznańscy archeolodzy będą badać pomieszczenia odkryte w post-akadyjskiej budowli. Być może uda się potwierdzić, że osada na Tell Arbid była stacją na szlaku handlowym prowadzącym z południa na północ. Specjaliści mają nadzieję dotrzeć do oryginalnych poziomów podłogowych budowli, gdzie znajdują się zapewne liczne naczynia ceramiczne, kamienne żarna czy moździerze a może nawet tabliczki z tekstami klinowymi. Kontynuowane będą badania archeologiczne zaplecza gospodarczego i dwóch cmentarzysk z XIX wieku p.n.e.
Więcej informacji na temat bieżącej działalności misji, historii Tell Arbid i liczne fotografie dokumentujące znaleziska można znaleźć na nowej stronie poznańskiej misji archeologicznej - http://archeo.amu.edu.pl/tellarbid/(PAP)