Interfejsy mózg-komputer wesprą sparaliżowanych

Dział: Fizyka

Nową, unikalną w skali kraju, dziedzinę badań nad interfejsami mózg-komputer (Brain Computer Interfaces BCI) rozwija dr Rafał Kuś z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (UW), stypendysta programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Celem działania interfejsów jest umożliwienie komunikacji z otoczeniem osobom w skrajnych stadiach chorób neurodegeneracyjnych, jak stwardnienie zanikowe boczne, udar mózgowy podkorowy czy stwardnienie rozsiane.

Interfejsy mogą też pomóc ofiarom wypadków komunikacyjnych, u których doszło do uszkodzenia szyjnego odcinka rdzenia kręgowego.

Osoby dotknięte takimi schorzeniami mogą całkowicie stracić kontrolę nad własnym ciałem, zachowując jednak w pełni władze umysłowe. Aktualny stan wiedzy umożliwia takim pacjentom komunikację z otoczeniem poprzez BCI - niestety jeszcze nie w Polsce.

Jak informuje Elżbieta Marczuk z FNP, nowatorskie urządzenie zostało skonstruowanew ramach prac prowadzonych przez laureata stypendium START. Umożliwiło ono zastosowanie dostępnego w Instytucie Fizyki Doświadczalnej UW sprzętu pomiarowego do wykonywania eksperymentów BCI. Podczas wykładu inauguracyjnego Letniej Szkoły Fizyki w czerwcu 2008 r. przeprowadzono pierwszy w Polsce pokaz działającego interfejsu mózg-komputer.

Od początku swojej drogi naukowej dr Rafał Kuś interesował się wykorzystaniem osiągnięć fizyki i matematyki w naukach biomedycznych. Z czasem skupił się na badaniach aktywności elektrycznej mózgu, którą można rejestrować przy pomocy elektrod umieszczonych na powierzchni głowy. Uzyskany w ten sposób sygnał nazywany jest elektroencefalogramem - EEG; w niektórych badaniach, kiedy elektrody wprowadzane są bezpośrednio do kory mózgowej - rejestrowany sygnał nazywany jest elektrokortikogramem - EcoG. Informacje zawarte w tych sygnałach mają duże znaczenie kliniczne i poznawcze. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-05-05
Komentarze
Polityka Prywatności