Archeolodzy odkryli najstarsze w Szkocji ślady obecności człowieka sprzed 14 tysięcy lat - donosi serwis internetowy BBC News.
Zdaniem naukowców, odnalezione narzędzia - służące prawdopodobnie do ćwiartowania mięsa i zdzierania skór z upolowanych reniferów, mamutów i prehistorycznych wielkich łosi - są podobne do odkrytych wcześniej w Holandii i północnych Niemczech kamiennych artefaktów sprzed 14 tysięcy lat.
Szczegóły dotyczące znaleziska - pochodzącego z czasów, kiedy akwen Morza Północnego był jeszcze suchym lądem, przemierzanym przez grupy prehistorycznych myśliwych po zakończeniu epoki lodowcowej - zostały przedstawione w ostatnim numerze wydawnictwa British Archaeology.
Podobnych odkryć z tego okresu dokonywano już wcześniej na terenie Anglii, ale w Szkocji jak dotąd najstarszymi śladami działalności człowieka były pozostałości z ok. 8500 r. p.n.e. odnalezione na stanowisku Cramond koło Edynburga.
Początkowo naukowcy sądzili, że kamienne narzędzia z Biggar pochodzą z okresu neolitu - z ok. 3500 r. p.n.e., ale ich prawidłowe pochodzenie zostało rozpoznane przez Alana Saville'a z Narodowego Muzeum Szkocji oraz Torbena Ballina, eksperta w dziedzinie prehistorycznych narzędzi z kamienia.
Naukowcy z Grupy Archeologicznej Biggar, która prowadziła wykopaliska, planują powrót na stanowisko w sezonie letnim i prowadzenie dalszych badań. (PAP)