Naukowiec: Ocieplanie klimatu na Ziemi nie jest trwałe

Dział: Ekologia

Prognozy globalnego ocieplenia klimatu Ziemi w dającej się przewidzieć perspektywie mogą się nie sprawdzić - uważa prof. Lew Karlin - rektor petersburskiego Uniwersytetu Hydrologiczno-Meteorologicznego, będącego regionalnym ośrodkiem edukacyjnym Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Większość naukowców uważa, że klimat w minionych 150 latach miał wyraźną tendencję do stopniowego ocieplania i prognozuje kontynuację tego procesu. Nie wyklucza się przy tym nawet apokaliptycznych scenariuszy - podniesienia się temperatury na Ziemi o 2-3 stopnie C w ciągu najbliższych kilku lat ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami dla środowiska.

Jednakże - podkreślił prof. Karlin - na ten temat są też inne, całkowicie przeciwstawne punkty widzenia, które wyrażają m.in. naukowcy Uniwersytetu Hydrologiczno-Meterologicznego w Petersburgu. "Zmiany klimatu, które obserwowaliśmy przez ostatnie 100 lat, oprócz wpływu człowieka, spowodowane były - według naszego przekonania - głównie naturalną zmiennością: związkami miedzy Słońcem i Ziemią, aktywnością słoneczną i innymi czynnikami" - podkreślił naukowiec.

Po przeanalizowaniu tych czynników nie trudno przekonać się, że po kilku latach tendencję ocieplenia klimatu zastąpi jego stopniowe ochładzanie - zaznaczył naukowiec. "Są podstawy by sądzić, że prognozy dalszego ocieplania klimatu nie sprawdzą się: w najbliższych dziesięcioleciach osiągniemy podobną normę klimatyczną do tej z lat 70." - zapewnia rektor Uniwersytetu Hydrologiczno-Meterorologicznego. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-05-07
Komentarze
Polityka Prywatności