Archeolodzy badają w Iranie stanowisko sprzed 7500 lat

Dział: Archeologia

Zespół archeologów rozpoczął drugi sezon wykopalisk na stanowisku Sialk sprzed 7500 lat w Iranie - informuje serwis internetowy Circle of Ancient Iranian Studies.

Na badanym stanowisku, znajdującym się w pobliżu miasta Kashan w prowincji Isfahan, w środkowej części kraju, znajdują się pozostałości jednej z najstarszych osad wiejskich odkrytych w Iranie.

Jak poinformował Mohammad-Hassan Fazeli Nashli, dyrektor Centrum Badań Archeologicznych Iranu, kierujący pracami wykopaliskowymi, w północnej części stanowiska Sialk znajdują się ruiny osady, której pierwsze zabudowania powstały ok. 7500 lat temu.

W ubiegłym roku prace wykopaliskowe prowadził zespół irańskich i brytyjskich archeologów pod kierunkiem Sadeqa Maleka Shahmirzada, który odsłonił pozostałości muru o wysokości 170 centymetrów, zbudowanego z trzynastu warstw cegieł z wysuszonego mułu.

Warstwa osadów w północnej części stanowiska Sialk, zawierająca relikty kultury, ma około 14 metrów grubości, a do odnalezionych już artefaktów należą muszle, kamienne narzędzia, naczynia i przedmioty z miedzi. W ruinach starożytnego domostwa odkryto też kilka grobów.

Stanowisko Sialk Tappeh zostało odkryte w 1933 roku przez francuskiego archeologa Romana Ghirshmana.

Na stanowisku Sialk, składającym się z dwóch kopców oddalonych od siebie o około 600 metrów - z których kopiec północny jest starszy od południowego - znajduje się też uważany za najstarszy na świecie ziggurat - budowla w formie kilkukondygnacyjnej wieży.

Zdaniem ekspertów, mieszkańcy Sialk już w 3200 r. p.n.e. posługiwali się pismem, którego znaki będące kombinacją piktogramów i liczb są znane jako pismo proto-elamickie.

Badane stanowisko zostało prawdopodobnie opuszczone przez mieszkańców pod koniec epoki żelaza, jeszcze przed założeniem pierwszej w Iranie dynastii Medów w około VIII w. p.n.e. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-05-13
Komentarze
Polityka Prywatności